0_Russian-War-on-Ukraine-Ukrainian-Leader-ZELENSKYY-Kyiv-23-Mar-2022-1024x538-1

Zelensky në Shqipëri, priten takime e marrëveshje me Edi Ramën

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka arritur në Tiranë mbrëmjen e së martës.

Sipas agjendës së siguruar nga Tëvë1, Zelensky të mërkurën pritet të ketë takim me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, derisa pritet të dy të nënshkruajnë edhe një marrëveshje ndërshtetërore.

Gjatë ditës sa Zelensky pritet të qëndroj në Tiranë, është organizuar edhe Samiti për Ukrainën dhe Ballkanin Perëndimor, ky Rama dhe Zelensky pritet të mbajnë fjalët hyrëse.

Po ashtu të dy liderët do t’i adresohen medieve në një konferencë të përbashkët derisa paraprakisht pritet të bëjnë edhe foton familjare të liderëve pjesëmarrës.

Agjenda

9:00 Presidenti Volodymyr Zelensky pritet nga kryeministri Edi Rama në Kryeministri

9:05 Takim kokë më kokë

9:30 Takim bilateral mes dy delegacioneve

10:10 Firmosja e marrëveshjes Shqipëri Ukrainë

11:00 Doorstep dhe mbërritja e liderëve tek Pallati i Kongreseve

11:30 Fjalët hyrëse të sesionit nga Rama dhe Zelensky

1300 Foto familjare

13:30 Konferenca për shtyp