0068D0D0-975A-40C6-8D6D-A157C81B4054

Si lidhet moti i ftohtë dhe me shi me dhimbjet e kyçeve?

Megjithëse nuk ka një hulumtim të qartë mbi këtë temë, mjekët pajtohen se ekzistojnë disa teori se pse dhimbja e kyçeve rritet kur parashikimi i motit përkeqësohet.

Shpesh dëgjojmë dikë që parashikon se do të bjerë shi sepse i dhembin kyçet. “Është tipike që dhimbja e kyçeve të fillojë edhe para se të bien pikat e para të shiut”, tha David Borenstein, reumatolog dhe profesor klinik i mjekësisë në Qendrën Mjekësore të Universitetit George Washington. “Nëse do të dëgjonit me vëmendje gjyshen ose dikë me artrit, ata mund t’ju kishin thënë se do të bjerë shi. Dhe ajo që është veçanërisht e mahnitshme, ata zakonisht kishin të drejtë”, shtoi ai pwr Summit, transmeton Klankosova.tv.

Mjekët kryesisht pajtohen se dhimbja e kyçeve ndodh më shpesh me fillimin e motit të ftohtë dhe me shi, por nuk ka asnjë provë të qartë se pse është kështu. Supozohet se presioni i ajrit mund të ndikojë në nyje, por gjithashtu mund të kontribuojnë lagështia e ajrit, reshjet dhe temperatura. Pikërisht për këtë, shkencëtarët e kanë të vështirë të përcaktojnë saktësisht se cili është shkaku kryesor i dhimbjeve të kyçeve në një ditë me shi dhe të ftohtë, transmeton Klankosova.tv.

Si ndikon parashikimi i motit në kyçet?

Shkencëtarët kanë bërë shumë kërkime gjatë viteve të fundit mbi lidhjen midis dhimbjeve të kyçeve dhe motit, por askush nuk mund të thotë me siguri se cila është lidhja. Një pjesë e problemit është edhe vetë hulumtimi, pasi shumë bazohen në ekzaminimin e një numri të vogël njerëzish, gjë që nuk është një mënyrë shumë e besueshme për të përcaktuar rezultatet përkatëse, shkruan WebMD.

Megjithatë, ekzistojnë disa teori për lidhjen midis nyjeve të dhimbshme dhe motit të keq. Një teori thotë se njerëzit me dhimbje kyçesh, veçanërisht artrit, mund të jenë të ndjeshëm ndaj ndryshimeve në presionin e ajrit. Dhimbja e kyçeve ndodh kur kërci në nyje konsumohet dhe nuk mund të mbështesë më kockat. Kur presioni i ajrit ndryshon, nervat e ekspozuar ndjejnë ndryshimin e presionit dhe dhimbja intensifikohet.

Një teori tjetër lidhet me presionin e ajrit. Borenstein shpjegon se indi rreth kyçeve mund të mendohet si një tullumbace e vogël dhe se presioni i jashtëm i ajrit e shtyp dhe e pengon atë të zgjerohet. Kur temperaturat bien ndjeshëm dhe shiu afrohet, presioni i ajrit bie, gjë që ushtron më pak presion në nyje dhe lejon që tullumbace të zgjerohet. Një zgjerim i tillë është mikroskopik dhe mezi i dukshëm, por për pasojë sjell dhimbje.

Ekspertët e WebMD deklarojnë gjithashtu se dhimbja e kyçeve rritet nëse një person nuk lëviz, dhe moti i ftohtë dhe me shi zakonisht nënkupton që një person do të kalojë më shumë kohë në shtëpi dhe në një pozicion të shtrirë ose ulur, gjë që çon në nyje të ngurtësuara dhe të dhimbshme. Nyjet mund të jenë gjithashtu më të ngurta sepse lëngu që i mbush ato bëhet më i trashë në mot të ftohtë.

Si të lehtësoni dhimbjet e shkaktuara nga ndryshimi i motit?

Bazuar në këto teori, mjekët kanë krijuar disa qetësues të mundshëm të dhimbjeve të kyçeve. Sapo temperatura të bjerë, mbajini kyçet tuaja të ngrohta. Bëni dush me ujë të ngrohtë, përgatitni banja të nxehta, visheni me shtresa dhe kushtojini vëmendje të veçantë duarve dhe këmbëve. Gjatë natës, përdorni batanije dhe batanije ngrohëse dhe veçanërisht nyje të dhimbshme të ngrohta. Banjat e ngrohta me parafine janë gjithashtu një ndihmë e parë e mirë dhe nëse dhimbja bëhet shumë e fortë, shkoni për qetësues, transmeton Klankosova.tv.

Pesha optimale e trupit dhe aktiviteti i rregullt fizik gjithashtu kontribuojnë ndjeshëm në reduktimin e dhimbjeve të kyçeve. Gjeni një ushtrim që nuk streson nyjet e krahëve ose këmbëve, në varësi të nyjeve të prekura. Ushtrimi më i mirë që largon stresin nga të gjitha kyçet është noti.