pasul i mire

Pesë super-ushqimet që duhen konsumuar gjatë stinës së dimrit

Pranvera ka shpargun dhe perime të freskëta, vera ka manaferra dhe patate, vjeshta ka rrush, lakra dhe shegë, por tryezat e ngrënies gjatë dimrit nuk kanë diçka që mund ta quajmë super-ushqim.

Por, dimri gjithashtu ka shumë super-ushqime në dispozicion gjatë gjithë vitit, të cilat nuk kushtojnë shumë, transmeton KosovaPress.

Avokado

Të mbushura me yndyra dhe fibra të shëndetshme dhe posedojnë veti antiinflamatore, avokadot janë një zgjedhje e shkëlqyeshme për të gjithë trupin, veçanërisht zemrën.

Fasulet

Fasulet janë në krye të listës së super-ushqimeve të mahnitshme. Sigurisht, fasulet e konservuara janë në dispozicion gjatë gjithë vitit, por janë veçanërisht të shijshme në dimër.

Ananasi

Ashtu si super-ushqimet e tjera të dimrit, si agrumet, ananasi është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C. Ai gjithashtu përmban magnezin jashtëzakonisht të rëndësishëm mineral dhe bromelainin enzimë, i cili mund të ndihmojë me tretjen dhe uljen e inflamacionit.

Patate të kuqe

Patatet e vogla të kuqe janë të mira për uljen e stresit, falë përmbajtjes së tyre të ekuilibruar të karbohidrateve, fibrave dhe mineraleve. Të gjitha patatet janë një

burim çuditërisht i mirë i vitaminës C dhe antioksiduesit antocianin.

Lakra e thartë

Lakra e thartë është një burim i shkëlqyeshëm i probiotikëve, me baktere të mira që mund të përmirësojnë tretjen dhe imunitetin, si dhe një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C. Këshillohet që ta hani në gjendje të vakët, pasi nxehtësia shkatërron bakteret e mira.