victor-freitas-548350-unsplash-5184x2592

Katër këshilla për të përmirësuar shikimin dhe për ta mbajtur atë të mprehtë ndërsa plakeni

Shikimi është shqisa që 82 për qind prej nesh dëshirojnë ta mbrojnë. Dhe parandalimi i degjenerimit makular të lidhur me moshën (AMD) është thelbësor!

AMD, një sëmundje që turbullon shikimin qendror, është shkaku më i zakonshëm i humbjes së shikimit, duke ndikuar deri në 11 milion njerëz mbi 50 vjeç.

Por studimet tregojnë se mund të shmanget me këto katër këshilla të thjeshta për të përmirësuar shikimin.

Shijoni një omëletë

Ajo omëletë që ju shijon për mëngjes bën mrekulli për të përmirësuar shikimin. Përbërjet e quajtura luteinë dhe zeaksantinë, të cilat përmbajnë të verdha të vezëve sigurojnë një mbrojtje të fuqishme për retinën e syrit dhe makulën e saj që ndien dritën. Në fakt, shkencëtarët australianë zbuluan se ngrënia e dy deri në katër vezëve në javë ulte shanset e pjesëmarrësve në AMD deri në 62 për qind. Burime të tjera të pasura të kësaj dyshe ushqyese përfshijnë spinaq, brokoli dhe shparguj.

Rritni këtë vitaminë

Ulja e rrezikut të AMD deri në 48 për qind është aq e lehtë sa marrja e 600 deri 800 IU të vitaminës D çdo ditë. Studiuesit e Universitetit të Buallos thonë se vitamina mbron nga inflamacioni i dëmshëm ndërsa lufton formimin e enëve anormale të gjakut në retinë që mund të rrjedhin dhe të shkaktojnë dëme.

Ec ndërsa ti flet

Provoni të ecni ndërsa jeni në telefon. Shkencëtarët në Shkollën e Mjekësisë dhe Shëndetit Publik të Universitetit të Wisconsin zbuluan se njerëzit që bënin shëtitje ditore kishin 30 për qind më pak të ngjarë të zhvillonin AMD. Autori i studimit Ronald Klein, MD, thotë se edhe periudha të shkurtra ushtrimesh lehtësojnë inflamacionin dhe shikimin duke e dëmtuar stresin oksidativ.

Gllënjkë lëng portokalli

Shijoni një gotë me lëng të freskët portokalli. Kimikatet natyrore të quajtura flavonoide që u japin portokallve ngjyrën e tyre të ndritshme ushqejnë sytë për të mbajtur të mprehtë shikimin. Në një studim të fundit Australian, rreziku AMD ra me 65 për qind në njerëzit që pinin një filxhan lëngë portokalli çdo ditë. /Telegrafi/