thumbs_b_c_72927493d41a47d5c7f2e4d71d10041c

Avionë me ndihma dhe ekipe shpëtimi nga Türkiye nisen për në Libi

Avionë me ndihma humanitare dhe ekipe shpëtimi nga Türkiye kanë fluturuar drejt Libisë, e cila është goditur nga përmbytje shkatërruese të shkaktuara nga stuhia, raporton Anadolu.

Siç njofton Ministria e Mbrojtjes e Türkiyes, dy avionë janë nisur drejt Libisë, ndërsa avioni i tretë po përgatitet për nisje drejt këtij “vendi mik dhe vëlla”.

Ndihma është dërguar me urdhër të presidentit të Türkiyes, Recep Tayyip Erdoğan​​​​​​​.