Xhenxhefil, limon dhe hudhër për një zemër të shëndetshme

Receta që gjeni më poshtë është një ndër recetat më të njohura në Gjermani dhe mjekët kardiolog e rekomandojnë për njerëzit me probleme me zemrën.

Sipas një postimi në faqen “Why don’t you try this” tregon se kjo recetë ka efekt në trajtimin e artierëve të bllokuara dhe uljen e kolesterinës.

Përbërësit:
4 limonë me lëkurë
4 thelpinj hudhrër
2 litra ujë
1 rrënjë xhenxhefili

Përgatitja:
Pastrojini përbërësit, priteni limonin dhe hiqini lëkurën hudhrës dhe xhenxhefilit, më pas hidhini në mikser. Lëngun e përftuar vendoseni në zjarr të ulët dhe shtoni pak ujë sa të marrë valë. Lëreni të ftohet në një shishe qelqi në frigorifer. Konsumojeni çdo mëngjes me stomakun bosh dhe në mbrëmje 2 orë para gjumit.