Rizopit

Per 5 persona:
500gr oriz
1liter qumesht dele
400gr qepe te njoma
100gr gjalp
100gr koper
100gr mendrez te njome
100ml vaj ulliri
Kripe

Pregatitja :
Grijme shume holle qepet e njoma,shtypim me kripe,hedhim kopren dhe mendrezen te grira holle.Veme qumeshtin te ziej dhe pasi e heqim shtojme gjalpim dhe vajin e ullirit.Trazojme te gjithe perberesit bashke dhe me pas i hedhim ne tepsi.Piqet ne 200°!Ju befte mire!/kuzhina.al