Revani Verias

Perbersit:
1 Filxhan caji miell elbi “Simigdali”
3 veze.
1 Filxhan caji mjell.
1 Filxhan caji sheqer.
250 gr kos.
1/2 Luge kafeje sode.
1/2 Luge e kafeje baking powder “pluhur pjekes , peciv “

Per sherbetin:
3 Filxhane caji sheqer
2 e 1/2 Filxhane caji uje
pak leng limoni

Pergatitja:
Shtojme te gjithe perbersit e mesiprem bashke ne nje tas te thelle (Pervec kosit) i rrahim me telin e kuzhines, shtojme dhe kosin pak nga pak duke e trazuar.

Lyejme me gjalpe dhe me mjell nje tepsi Numer 30*….shtojme masen e pergatitur. Pjekja 180 gr C per 30 – 35 minuta e shumta.

Sapo te futim revanine ne furre pergatitim sherbetin, zjejme sherbeti 7 minuta . Sapo te nxjerim revanine nga furra shtojme sherbetin e nxete revanine e nxete , sherbetin do ha hidhni pak e nga pak me nje luge supe deri sa ta pije te gjithe .

Mbas ftohjes mund ta shoqeroni me pak akullore vanilja. Ju befte mire