Per Burrin Tim.

Sa vuajtje se bashku kaluam,sa dhimbje e sa deshperime,
por prap se prap me ndihmen e Allahut i kaluam.
O burri im i drejt i dashur dhe i sinqert sa shum ty te dua
me ty ne ket bot dhe ne ahiret dua te jetoj,se bashku me shum
femij nje jet te lumtur ta ndertojm.

I jam betuar Allahut se do te respektoj,te dua dhe te nderoj.
Me fal nese ndonje here ty te shqetsoj,
me fal nese ndonje hre ndaj teje e teproj.’
Me fal nese ndonje here zemren ta kam thy.
Me fal nese nuk mundem te jem me e mir.

Me siher u sprovuam dhe shum perjetuam por,
kurr zemra ime nuk u ndal duke te dashuruar.
U munduan me na nda nga zemra ime met largu,
por kurr sja arriten nga shpirti im met largu.

Sa here na lenduan te jetojm rehat nuk na lejuan,
por zemrat tona Allahu i ka dashuruar dhe 
pengesat e tyre sna kan interesuar.

Kur te shoh ty namaz duke fal me knaqet shpirti qe jem besimtar.
Kur te shoh qe ngrihesh ne syfyr dhe Agjeron ah sa shum shpirtin ma qetson.
Kur shoh se si ndihmon fukaran respekton jetimin i lutem Allahut qe ta forcon dinin.

Kerkoj falje per ato dhimbje tkerkoj falje qet lendova por pa qellim e bera nga sihri u demtova.

Qe nga dita kur ty te takova une ne ty u dashurova u dashurova ne Islamin tend ne sinqeritetin tend dhe ,
ne nershmerin tende.

Te deshta dhe te dua te kam dhe me ke perjet armiqet e Allahut neve sdot na ndajn na lidh dashurija qe
Allahu na ka dhuru dhe dashurin qe Allahu ta dhuron askush smundet me shkatrru.
Nuk dua tet humbas dhe syt tme lotojn sdua qe nga syt e mi gjak nga dhimbjet me piku.

E di se me don e din qe te dua Allahu insha’Allah ne Xhenet ka me na bashkuar.
E di si ty kurr nuk dot gjej me durove pran meje qendrove fjalet e tjerve si degjove,
me besove me dashurove.
Tkerkoj falje per ato dhimbje kerkoj falje q te lendova….edhe pse te gjitha fjalet e keqija qe ti thash nga zemra nuk i nxora.

Jetojm bashk dhe dot jetojm insha’Allah bashk para Allahut do te dalim te pa ndar.
Do ta lus Allahun ne Xhenet bashk te jemi te lumtur pergjithmon dhe shum femij te kemi…..