Patëllxhanë pane me kaçkavall dhe sallam?

Përbërsit:
2 Patëlixhana
200 gr Kashkavall i tymosur
200 gr Sallam
Bukë e grirë
Miell
2 Vezë
Vaj
Kripë dhe piper i zi
 
Pregaditja:
    Patëllxhanët i presim në rrathë të hollë dhe i kripim. Kaçkavallin e tymosur e presim në rrathë të hollë. I thyejmë vezët në enë të thellë dhe i rrahim me pirun. Sipër gjysmës së fetave të patëllxhanëve vëmë nga një fetë sallami dhe nga një fetë kaçkavalli. Pastaj, senduiçët i mbyllim me nga një fetë patëllxhani. Çdo senduiç e kalojmë në miell, në vezë të rrahura dhe në bukë të grirë dhe e skuqim në vaj. Patëllxhanët e skuqur i vëmë në pjatë të mbuluar me letër, për ta mpirë yndyrën e tepërt.