Kruasan me marmelate

Perberesit:
1-kg miell,
2-veze,
500ml qumesht,
200ml,vaj,
4-luge gjelle sheqer,
2-luge maja,
pak kripe.
Per lyerjen e peteve,100-gr gjalp,1-veze.

Pergatitja:
Perziejme te gjithe perberesit e brumit bashke per disa minuta,.Me pas e ndajme brumin ne 2 pjese,dhe te dy pjeset i bejme nga 12 topa te vegjel.Hapim 6 topat e pare ne madhesin e nje pjate caji,dhe i vjme te gjasht mbi njera tjetren duke lyer cdo pete me gjalp. Te gjashta keto i hapim ne nje pete jo shum te holle.E presim ne formen e nje pice ,lyejme cdo fije pete me marmelat dhe i mbledhim ,sic duken ne foto.Keshtu vazhdojme dhe me petet e tjera.I lejme te mbledhura per 30 min,i lyejme me veze nga lart.I pjekim ne furre te ngrohte ne 200 gr per 20-30 min gjer sa te marin ngjyre. Ju befte mire /kuzhina.al