RTV Pendimi
Akademi Kuranit
Flyer Fahrschule struga
Auto Lider
Goodlife
Vaji i hudhrës kundër infeksioneve dhe të ftohtit
Shëndetësi

Vaji i hudhrës kundër infeksioneve dhe të ftohtit

Muslim Shop

Vaji i hudhrës ofron shumë avantazhe për shëndetin. Një nga avantazhet më të mira që ky vaj ofron është se ul temperaturën e lartë duke i dhënë organizmit një arsenal të mirëfilltë kundër sëmundjeve.

Hudhra në vetvete është fenomenale kundër mykut dhe infeksioneve.

Reputacioni i saj e ka pikënisjen shumë kohë përpara shpikjes së mjekësisë moderne. Me ardhjen e dimrit, hudhra nuk duhet të mungojë kurrësesi në regjimin tuaj ushqimor, sepse ajo iu ndihmon të luftoni gripin dhe të ftohurën. Sipas të dhënave, hudhra forcon sistemin imunitar dhe shmang shumë sëmundje të stinës.

Forcon sistemin imunitar

Vaji i hudhrës është i fuqishëm sepse është i pasur me ushqyes dhe vitamina B1, B2, B3, B5, B9, magnez, kalcium, zink, kalium, vitaminë C, karbohidrate, fosfor, hekur dhe proteina.

Së bashku i vijnë në ndihmë sistemit imunitar dhe luftojnë radikalet e lira dhe pasojat e tyre siç është plakja.

Sipas informacioneve, vaji i hudhrës është gjithashtu i dobishëm kundër infeksioneve dhe mikrobeve. Shtoni një pikë me vaj hudhre në një enë me ujë të nxehtë dhe përthithni aromën e tij. Sistemi imunitar dhe qelizat e bardha do të forcohen duke luftuar me më shumë përkushtim sëmundjet.

Kundër të ftohtit

Hudhra parandalon edhe rritjen e mikro organizmave dhe problemeve me frymëmarrjen. Hidhni dy pika me vaj hudhre në ujë të ngrohtë dhe nuhateni. Ose përzieni 1 pikë me vaj hudhre në pomadat e masazhit dhe fërkoni kraharorin.

Kjo do t’ju ndihmojë të eliminoni të ftohtin, azmën, bronshitin kronik, kollën por edhe probleme të tjera me frymëmarrjen.

Kundër dhimbjeve të dhëmbit

Vaji i hudhrës ndihmon edhe kundër dhimbjeve të dhëmbit. Lyeni me një pambuk zonën e dhëmbit që ju dhemb dhe lëreni për 10-30 minuta.

Këtë proces duhet ta përsërisni 3-4 herë në ditë që t’iu pushojë dhimbja.

Si ta përgatisni vajin e hudhrës

Përbërësit

8 thelpinj hudhër

2 filxhanë çaji vaj ulliri ekstra i virgjër

Përgatitja

Qëroni hudhrat me kujdes. Hidhini në një enë.

Shtoni vajin dhe verini në një zjarr të ulët duke i përzier për rreth 10 minuta. Mos e lini vajin të nxehet tepër pasi i humbasin vlerat.

Hiqeni nga zjarri dhe lereni të ftohet.

Hidheni vajin bashkë me hudhrat në një enë dhe futeni në frogorifer ku ta ruani për përdorim.

Kur ta përdorni kullojeni nga hudhrat.

Veç përdorimeve të mësipërme vajin e hudhrës mund ta përdorni edhe në sallata e gatime ose ta knsumoni gjatë ditës nga një lugë çaji.

Postimet e ngjajshme

Qëndrim Ibrahimi

Arsyet shëndetësore se përse duhet të konsumoni avokado çdo ditë

Armend Emurllahu

Nomofobia, apo frika nga mungesa e celularit është në rritje

Qëndrim Ibrahimi

Hulumtim, margarina shkakton depresion

Kushtrim Guraj

12 arsyet përse po vuani nga kapsllëku

Kushtrim Guraj

Përse ilaçi që ishte falas prej vitesh kushton 375 mijë dollarë?

Kushtrim Guraj

Çfarë do t’ju ndodhte nëse do të eliminonit sheqerin për vetëm nëntë ditë?

Armend Emurllahu

Rreziku për sulm të zemrës: Mungesa e gjumit ndërlidhet me shëndet të dobët kardiovaskular

Kushtrim Guraj

Sheqeri, doza ditore që nuk duhet tejkaluar

Kushtrim Guraj
%d bloggers like this: