RTV Pendimi
Auto Lider
Tribuna per Jetimat
Kompania Ziel Bau
Meso Kuranin
Kuzhinë

Ushqim i vjetër fshati në vend të bukës

Receta për kulaç të vërtetë fshati.

Nevojiten:

– 400 g miell misri të bluar trash,
– 220 ml ujë të vakët (në të cilin duhet t’i tretni ½ e qeses së pluhurit për ëmbëlsira),
– 1 lugë e vogël e plotë kripë
– yndyrë (më mirë vaj bimësh) për lyerje.

Përgatitja:

Kulaçi i vërtetë gatuhet me vetëm tre përbërës: miell misri i bluar trash, kripë dhe ujë pa shtesa djathi, mishi etj.

Në miell qitni ujë të vakët me pluhurin e përzier të ëmbëlsirave dhe shtoni një lugë të vogël kripë.

Përbërja duhet të jetë paksa më e dendur se brumi i palapetave.

Gjithë këtë me garuzhdë përzieni dhe qiteni në tepsi të lyer me yndyrë (për lyerje të tepsisë mund ta përdorni edhe vajin e bimëve) dhe futeni në furrë të ngrohur më parë, në 230 gradë celsius, rreth 15-20 minuta, përkatësisht derisa në sipërfaqe të krijohet korja ngjyrë gështenje.

Kur të piqet spërkateni sipër me ujë, mbulojeni me leckë kuzhine dhe lëreni të ftohet.

Kur të ftohet, priteni në katrorë apo në trekëndësha dhe servireni në vend të bukës, me sarma, lakra me mish, speca të mbushur apo përshesheni në jogurt apo në kos.

Ju bëftë mirë – transmeton Telegrafi.

Postimet e ngjajshme

Qofte me djathë

Kushtrim Guraj

Domate të mbushura: Drekë ideale e lehtë verore!

Kushtrim Guraj

Misri i shijshëm i fërguar në mënyrë të re! (Video)

Kushtrim Guraj

Reçeli pa sheqer dhe pa zierje

Kushtrim Guraj

Si ta bëni “të freskët” bukën bajat

Kushtrim Guraj

Simite më të shijshme turke të mbushura me djathë!

Kushtrim Guraj

Receta e Ramazanit: Gogla mishi në salcë domatesh

Kushtrim Guraj

Qofte fantastike. Gatimi i tyre është i shpejtë dhe i lehtë, kurse shija e shkëlqyeshme (Video)

Kushtrim Guraj

Biskota të shëndetshme tërshëre me banane dhe kokos

Kushtrim Guraj