RTV Pendimi
Goodlife
Samet taurs
Reklama e Fatmirit
Auto Lider
Royal
Turqia ofron ndihma ushqimore në Kosovë për familjet në nevojë
Lajme

Turqia ofron ndihma ushqimore në Kosovë për familjet në nevojë

Muslim Shop

Fondacioni i Çështjeve Fetare i Turqisë (TDV) ka shpërndarë pako ushqimore për 600 familje në nevojë në mbarë Kosovën, përfshirë edhe kryeqytetin e vendit, Prishtinë, raporton Anadolu Agency (AA).

Këtë vit me sloganin “Mos harro vëllezërit, ty po të presin”, vullnetarët e fondacionit kanë shpërndarë pakot ushqimore në gjithë Kosovën.

Ndihmat në përgjithësi shpërndahen nëpër oborret e xhamive që frekuentohen më së shumti, ndërsa për ato që nuk kanë mundësi, ekipet ua dorëzojnë deri tek shtëpia.

Përveç pakove ushqimore, vullnetarët gjithashtu u shpërndajnë ndihma të ndryshme jetimeve.

Këshilltari i çështjeve fetare pranë Ambasadës së Turqisë në Prishtinë, Nevzat Sabri Akın, në deklaratën për AA tha se këtë vit në 12 vende të tjera në Kosovë kanë shpërndarë 600 pako ushqimore.

Ai informoi se në pakot gjenden oriz, sheqer, vaj, fasule, kripë dhe makarona.

Postimet e ngjajshme

Kur’ani 800-vjeçar tërheq vizitorët në veri të Turqisë

Kushtrim Guraj

YTB shtron iftar në Prizren

Kushtrim Guraj

Kryeparlamentari turk, Şentop, merr pjesë në iftarin e IBU-t në Shkup

Kushtrim Guraj

Gjermani, zjarri në një xhami shkakton dëme të mëdha materiale

Armend Emurllahu

Afganistan – 3 të vdekur në sulmin me bombë në xhami

Kushtrim Guraj

Shërbimi ushtarak i paguar do të bëhet i përhershëm në Turqi

Kushtrim Guraj

Haradinaj i drejton thirrje Vuçiçit për reflektim

Kushtrim Guraj

Rast i artë që shpesh herë po na ik!

Kushtrim Guraj

Kosovës i shtohet një Doktor Shkence në fushën e Tefsirit

Kushtrim Guraj