RTV Pendimi
Kompania Ziel Bau
Auto Lider
Tribuna per Jetimat
Lajme

Turqia dhe SHBA dakordohen në zbatimin e planit për Munbixhin

Zyrtarë ushtarakë të Turqisë dhe SHBA-së janë dakordësuar për zbatimin e planit të Munbixhit në Siri, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas një deklarate nga Shtabi i Përgjithshëm i Turqisë bëhet e ditur se në kuadër të udhërrëfyesit për Munbixhin dhe parimet e sigurisë në Munbixh zyrtarët ushtarakë të Turqisë dhe SHBA-së kanë zhvilluar një takim më 12-13 qershor në selinë e komandës amerikane për Evropën në Stuttgart.

Në këtë takim thuhet se është arritur dakordësim mbi zbatimin e planit të Munbixhit, për të cilin zyrtarë ushtarakë të Turqisë dhe SHBA-së po punonin.

Gjithashtu u vendos që teksti i dakorduar të paraqitet tek autoritetet e larta të të dyja vendeve për negociata pasuese.

– Udhërrëfyesi i Munbixhit

YPG/PKK-ja në gusht të vitit 2016 me mbështetjen e SHBA-ve pushtoi rajonin Munbixh në qytetin Halep të Sirisë i cili përbëhet më shumë se 90 për qind nga popullata arabe.

SHBA-ja e cila vazhdoi mbështetjen e saj për YPG/PKK-nën nën arsyetimin për luftën kundër organizatës terroriste DEASH, i kishte garantuar Turqisë se YPG/PKK-ja do të dilte nga rajoni pas pastrimit të qendrës së tij nga DEASH-i, por SHBA-ja nuk e përmbushi këtë garanci që kishte dhënë.

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu dhe homologu i tij amerikan Mike Pompeo, në një takim të zhvilluar më 4 qershor në SHBA aprovuan udhërrëfyesin i cili përfshin edhe ofrimin e sigurisë dhe stabilitetit në Munbixh.

Udhërrëfyesi i cili përbëhet nga tre faza për Munbixhin, fazën e parë e përbëjnë punimet përgatitore, faza e dytë nxjerrja e PYD/YPG/PKK-së nga strukturat lokale nën bashkëpunimin e Turqisë me SHBA-në dhe në fazën e fundit vendosja e sigurisë dhe stabilitetit nga patrullat e përbashkëta ushtarake turke dhe amerikane.

Pas përfundimit të udhërrëfyesit, do të sigurohet që banorët e Munbixhit të kthehen në shtëpitë e tyre pasi rajoni të stabilizohet.

Postimet e ngjajshme

Gjermania ndalon eksportin e armëve për Arabinë Saudite

Kushtrim Guraj

Shpërthim në Idlib, disa të vdekur

Kushtrim Guraj

Pyetja që shtrojnë të gjithë: “Ku është kufoma e Khashoggit”

Kushtrim Guraj

Arabia Saudite, brenda një viti janë ndaluar 32.000 migrantë të padeklaruar

Kushtrim Guraj

Indonezi, 2.103 të vdekur nga tërmeti dhe cunami

Kushtrim Guraj

“Gazetari saudit Jamal Khashoggi është vrarë me ngulfatje në konsullatë”

Kushtrim Guraj

Pacolli: Kosova do ta kishte vështirë të ecë me tempon e vet pa mbështetjen e Turqisë

Kushtrim Guraj

Çavuşoğlu: Mbështesim procesin e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit

Kushtrim Guraj

Hoxhaj: Shqipëria është partneri më strategjik që kemi në rajon

Kushtrim Guraj