RTV Pendimi
Auto Lider
Goodlife
Samet taurs
Reklama e Fatmirit
Royal
Turqia, 2.000 pako ushqimore dhe iftar për 500 persona në Aden të Jemenit
Lajme

Turqia, 2.000 pako ushqimore dhe iftar për 500 persona në Aden të Jemenit

Muslim Shop

Kreu i delegacionit të Gjysmëhënës së Kuqe Turke (Kizilay) në Jemen, Mustafa Aydin, bëri me dije se në kuadër të fushatës së ndihmave humanitare në Aden, kryeqytet i përkohshëm i vendit, kanë shpërndarë 2 mijë pako ushqimore për personat me aftësi të kufizuara fizike dhe për të plagosurit në luftime.

“Po ashtu Gjysmëhëna e Kuqe Turke ka shtruar iftar për 500 persona, të cilat kanë emigruar nga qyteti Al-Hudaydah dhe janë strehuar në Kampin e Refugjatëve ‘Ammar bin Yasir’ të Adenit”, shtoi Aydin.

I përfshirë prej një kohe të gjatë nga një paqëndrueshmëri politike e theksuar, Jemeni është skenë e përleshjeve të armatosura ndërmjet huthitëve dhe forcave besnike të qeverisë.

Huthitët mbajnë nën kontrollin e tyre kryeqytetin Sana dhe disa zona të tjera të vendit që nga muaji shtator i vitit 2014, ndërsa forcat e koalicionit të udhëhequr nga Arabia Saudite mbështesin qeverinë jemenase kundër huthitëve që nga marsi i vitit 2015.

Ky vend është skenë e një drame humanitare të madhe si pasojë e urisë, kolerës, luftimeve dhe sulmeve ajrore, ndërsa koston e saj po paguajnë civilët.

Postimet e ngjajshme

Kur’ani 800-vjeçar tërheq vizitorët në veri të Turqisë

Kushtrim Guraj

YTB shtron iftar në Prizren

Kushtrim Guraj

Kryeparlamentari turk, Şentop, merr pjesë në iftarin e IBU-t në Shkup

Kushtrim Guraj

Gjermani, zjarri në një xhami shkakton dëme të mëdha materiale

Armend Emurllahu

Afganistan – 3 të vdekur në sulmin me bombë në xhami

Kushtrim Guraj

Shërbimi ushtarak i paguar do të bëhet i përhershëm në Turqi

Kushtrim Guraj

Haradinaj i drejton thirrje Vuçiçit për reflektim

Kushtrim Guraj

Rast i artë që shpesh herë po na ik!

Kushtrim Guraj

Kosovës i shtohet një Doktor Shkence në fushën e Tefsirit

Kushtrim Guraj