RTV Pendimi
Akademi Kuranit
Goodlife
Flyer Fahrschule struga
Auto Lider
Turqi, gjenden trupat e ngrirë të tre emigrantëve të parregullt
Lajme

Turqi, gjenden trupat e ngrirë të tre emigrantëve të parregullt

Muslim Shop

Trupat e pajetë të tre emigrantëve të parregullt mendohet të jenë gjetur në fshatrat kufitare në provincën veriperëndimore turke Edirne, raporton Anadolu Agency (AA).

Trupi i një emigranti, që mendohet të ketë origjinë afgane, u gjet në fshatin Serem, ndërsa trupat e dy emigrantëve të tjerë u gjetën në fshatrat Akcadam dhe Adasarhanli, thanë burimet të cilët kërkuan të mos përmendeshin për shkak të kufizimeve për të folur me media.

Të tre emigrantët mendohet të kenë ngrirë për vdekje dhe trupat e tyre u dërguan në Institutin e Mjekësisë Ligjore të Stambollit për të përcaktuar shkaqet e vdekjeve.

Jamalvddin Malangi, 29 vjeçari nga Afganistani, i cili tha se e njihte një nga emigrantët që ngriu për vdekje, foli me gazetarët në provincë. Ai u ndalua nga forcat e xhandarmërisë në Greqi duke kaluar lumin Meriç, por më vonë u kthye në Turqi nga ushtarët grekë.

“Ne u zhvendosëm drejt një fshati pranë pyllit. Kërkuam ndihmë duke trokitur në dyert e fshatarëve grekë. Gjatë asaj kohe, policia greke erdhi dhe na kapi. Së pari na dërguan në stacionin e policisë dhe pastaj në brigjet e lumenjve. Na bënë të hipnim në barkë dhe na kthyen në Turqi”, tha Malangi.

Ai tha se ushtarët grekë nuk kanë mëshirë, si dhe vlerësoi qëndrimin e “mëshirshëm” të ushtarëve turq.

Turqia ka qenë rruga kryesore për refugjatët që përpiqen të kalojnë në Evropë, që nga fillimi i luftës civile në Siri.

Postimet e ngjajshme

Mbretëresha Elizabeth II uroi presidentin Thaçi për 11 vjetorin e Pavarësisë

Armend Emurllahu

Deklarata e Pavarësisë vendoset në kryeqytet

Armend Emurllahu

Trump uron Thaçin për 11-vjetorin e Pavarësisë, përmend marrëveshjen Kosovë-Serbi

Kushtrim Guraj

BE me deklaratë për taksën: Është shkelje e CEFTA-s

Kushtrim Guraj

Trepça në krizë financiare

Kushtrim Guraj

Kush u bë shkak që Taunita e shtypur për vdekje të vazhdojë jetën?

Kushtrim Guraj

Në Kosovë zvogëlohet numri i nxënësve, rritet ai i mësimdhënësve

Kushtrim Guraj

Erdoğan mesazh ngushëllimi për viktimat e aksidentit në Shkup

Kushtrim Guraj

Halil Kastrati i dhuron të shtunën 17 çelësa të banesave, 17 familjeve në nevojë

Kushtrim Guraj
%d bloggers like this: