RTV Pendimi
Sulm terorist mbi dy xhami në Zelandën e Re, 49 të vdekur
Lajme

Sulm terorist mbi dy xhami në Zelandën e Re, 49 të vdekur

Sulmi është kryer ndaj xhamisë Noor në Hagley Park dhe xhaminë në Lindwood gjatë kohës së faljes së namazit të xhumasë

Sulmi është kryer ndaj xhamisë Noor në Hagley Park dhe xhaminë në Lindwood gjatë kohës së faljes së namazit të xhumasë.

Kryeministrja e vendit Jacinda Ardern e cilësoi sulmin si akt terrorist.

Ardern po ashtu njoftoi se 20 të tjerë janë plagosur.

Ajo tha se katër persona janë arrestuar në lidhje me sulmin dhe se njëri prej agresorëve është shtetas i Australisë.

Sipas saj, asnjëri prej agresorëve nuk ka qenë në listën e kërkimit të policisë.

Ndërkohë, policia ka kërkuar mbylljen e të gjitha xhamive pas sulmit.

Siç bënë të ditur dëshmitarët okularë, në xhaminë Noor gjendeshin rreth 200 besimtarë në kohën kur ka ndodhur sulmi

Postimet e ngjajshme

Rritet në 50 numri i viktimave të sulmit terrorist në Zelandë të Re

Qëndrim Ibrahimi

Indonezi, 70 të vdekur nga përmbytjet

Kushtrim Guraj

Partitë opozitare protestë në Tiranë, përplasje mes policisë dhe protestuesve

Kushtrim Guraj

Erdoğan: Asnjëherë nuk do të bëjmë lëshime për pavarësinë, ardhmërinë dhe lirinë tonë

Kushtrim Guraj

Në BE jetojmë mbi 22 milionë shtetas të huaj

Kushtrim Guraj

Rusia do t’u kundërpërgjigjet sanksioneve

Kushtrim Guraj

Prizren, mbahet konferenca “Turqishtja dhe situata ligjore e turqve të Ballkanit”

Kushtrim Guraj

Pas sulmit, Turqia do të dërgoj një delegacion në Zelandë të Re

Kushtrim Guraj

Kosovë, dorëzohen 10 padi kundër serbëve të dyshuar për krime lufte

Kushtrim Guraj