RTV Pendimi
Flyer Fahrschule struga
Goodlife
Kompania Ziel Bau
Auto Lider
Lajme

Suedi, vitin e kaluar janë sulmuar 38 xhami dhe mesxhide

STOCKHOLM (AA) – Vitin e kaluar janë kryer 38 sulme mbi xhamitë dhe mesxhidet në Suedi, raporton Anadolu Agency (AA).

Sipas Universitetit të Uppsala-s, numri i sulmeve vitin e kaluar është dhjetë herë më i lartë se në vitin 2016.

Max Stockman nga Zyra e Komuniteteve Fetare të Suedisë tha se rritja e numrit të sulmeve përbën një kërcënim serioz për lirinë fetare në atë vend.

“Çdo fe duhet të jetojë lirshëm dhe në mënyrë të sigurtë. Detyrë themelore e shtetit është të luftojë elementët që përbëjnë kërcënim për lirinë fetare”, tha Stockman.

Ai shprehu shqetësim në lidhje me sulmet ndaj muslimanëve dhe hebrenjve në vend.

Ministri i Drejtësisë dhe Punëve të Brendshme sulmet i ka cilësuar si “të tmerrshme” duke theksuar se rritje të numrit të sulmeve nuk janë regjistruar vetëm në Suedi por edhe në mbarë Evropën.

Postimet e ngjajshme

Halil Kastrati e bënë me shtëpi veteranin e UÇK-së në ditën kur Kosova bëhet me ushtri

Kushtrim Guraj

Turqi, 9 të vdekur dhe 47 të plagosur në përplasjen e trenit të shpejtë

Kushtrim Guraj

Procesuimi i krimeve të luftës i pamundur, për shkak të mos bashkëpunimit Kosovë-Serbi

Kushtrim Guraj

Rrugëtimi shumëvjeçar i Kosovës për transformimin e FSK-së në ushtri

Kushtrim Guraj

Iniciativa e Pavarur e të Verbërve në Kosovë proteston para Qeverisë

Kushtrim Guraj

Poli i Veriut, në 5 vitet e fundit periudha më e ngrohtë në histori

Kushtrim Guraj

SHBA mbështet ngritjen profesionale të oficerëve të FSK-së

Kushtrim Guraj

Prishtinë, forum mbi trajtimin e rreziqeve të sigurisë Kosovë-Maqedoni

Kushtrim Guraj

Tërmet 4,2 ballë në Detin Egje

Kushtrim Guraj
%d bloggers like this: