RTV Pendimi
Flyer Fahrschule struga
Goodlife
Auto Lider
Akademi Kuranit
Suedi, nisin bisedimet e paqes për Jemenin
Lajme

Suedi, nisin bisedimet e paqes për Jemenin

Muslim Shop

Bisedimet për dhënien fund të luftës në Jemen filluan sot në kryeqytetin e Suedisë, Stokholm, raporton Anadolu Agency (AA).

Bisedimet mbahen nën patronazhin e Kombeve të Bashkuara (OKB), kurse në tryezë janë ulur delegacionet e Qeverisë së Jemenit të njohur ndërkombëtarisht dhe lëvizjes rebele Huthi.

Në bisedimet marrin pjesë i dërguari i posaçëm i OKB-së për Jemenin, Martin Griffith dhe ministrja e Jashtme e Suedisë, Margot Wallström.

Jemeni është kthyer në një skenë të krizës së thellë politike dhe të sigurisë e cila në fund të vitit 2014 u përshkallëzua në luftë qytetare.

Lëvizja rebele Huthi kontrollon kryeqytetin Sana dhe disa rajone të tjera të rëndësishme të vendit, kurse qeveria e njohur ndërkombëtarisht e Jemenit vepron nga qyteti port Aden.

Konfliktet në Jemen u përshkallëzuan edhe më tej në mars të vitit 2015, kur Arabia Saudite dhe aleatët e saj filluan sulme ajrore në bazave kryengritëse.

Lufta shkatërroi infrastrukturën, duke përfshirë institucionet shëndetose, furnizimin me ujë dhe kanalizimin, gjë që bëri që OKB të përshkruaj situatën si një nga fatkeqësitë më të mëdha humanitare të kohëve moderne.

Postimet e ngjajshme

Mbretëresha Elizabeth II uroi presidentin Thaçi për 11 vjetorin e Pavarësisë

Armend Emurllahu

Deklarata e Pavarësisë vendoset në kryeqytet

Armend Emurllahu

Trump uron Thaçin për 11-vjetorin e Pavarësisë, përmend marrëveshjen Kosovë-Serbi

Kushtrim Guraj

BE me deklaratë për taksën: Është shkelje e CEFTA-s

Kushtrim Guraj

Trepça në krizë financiare

Kushtrim Guraj

Kush u bë shkak që Taunita e shtypur për vdekje të vazhdojë jetën?

Kushtrim Guraj

Në Kosovë zvogëlohet numri i nxënësve, rritet ai i mësimdhënësve

Kushtrim Guraj

Erdoğan mesazh ngushëllimi për viktimat e aksidentit në Shkup

Kushtrim Guraj

Halil Kastrati i dhuron të shtunën 17 çelësa të banesave, 17 familjeve në nevojë

Kushtrim Guraj
%d bloggers like this: