RTV Pendimi
Kompania Ziel Bau
Samet Tours
Shëndetësi

Stresi e shkakton kancerin

Stresi i vazhdueshëm jo vetëm që mund të jetë duke ua rrënuar shëndetin mendor, por njerëzit me nivele të larta të stresit janë më të prirë të vdesin nga kanceri, tregon një studim i ri.

Pas analizimit të të dhënave të më shumë se 15,000 britanikëve, hulumtuesit kanë zbuluar se meshkujt me çrregullime të shqetësimit ishin dyfish më të prirë të vdesin nga kanceri, krahas atyre që nuk kishin probleme të njëjta.

Pra, sipas shkencëtarëve, stresi i vazhdueshëm është duke ua rritur rrezikun e kancerit.

Kjo mund të jetë për shkak se nivelet e larta të hormonit të stresit – siç është kortizoli – mund të jenë duke e penguar aftësinë e qelizave për riparimin e ADN-së së dëmtuar, duke u japë mundësi qelizave kanceroze të formohen. /Telegrafi/

Related posts

Trajtimet në kushtet e shtëpisë kundër infeksionit të veshkave

Kushtrim Guraj

Hudhra dhe qepa, antibiotikë natyralë

Kushtrim Guraj

Lansohet platforma dhe aplikacioni “Dhuro Gjak”

Kushtrim Guraj

Sëmundja e Malarias, kjo është gjendja në Kosovë

Kushtrim Guraj

Varësia nga lojërat cilësohet çrregullim i shëndetit mendor

Kushtrim Guraj

Kryqi i Kuq trajnon profesionistët shëndetësor

Kushtrim Guraj

Kajsia, fruti i bukur i verës që pastron gjakun dhe mëlçinë

Kushtrim Guraj

Çdo 5 sekonda, vdes një person nga pirja e duhanit

Kushtrim Guraj

Pijet me anë të cilave i elimioni problemet me mëlçinë

Kushtrim Guraj