RTV Pendimi
Kompania Ziel Bau
Akademi Kuranit
Auto Lider
Flyer Fahrschule struga
Goodlife
Stoltenberg: NATO do të vazhdojë mbështetjen për Afganistanin
Lajme

Stoltenberg: NATO do të vazhdojë mbështetjen për Afganistanin

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, ka zhvilluar një vizitë surprizë në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, transmeton Anadolu Agency (AA).

Stoltenberg është pritur me një ceremoni zyrtare në rezidencën presidenciale nga presidenti i vendit Ashraf Ghani.

Në një fjalim Ghani tha se vendi i tij është partner shumë i mirë i NATO-s në çështjen e luftës kundër terrorizmit.

Pasi bëri të ditur se NATO ka dhënë viktima në luftën kundër terrorizmit në Afganistan, Ghani tha se duhet të luftohet kundër terrorizmit ndërkombëtar që ndryshon fytyrën e tij.

Stoltenberg ka thënë se NATO do të vazhdojë mbështetjen e saj për Afganistanin duke shtuar se forcat afgane të sigurisë, kryesisht ato ajrore kanë arritur zhvillim. Sipas tij, pavarësisht kësaj situata e sigurisë në vend është shqetësuese.

Ai tha se është formuar një bazament i fuqishëm për arritjen e paqes në Afganistan, duke shtuar se lufta e talebanëve ndaj shtetit nuk do të prodhojë rezultate dhe për këtë arsye, theksoi ai, dëshiron që talebanët t’i bashkangjiten paqes.

Stoltenberg ka bërë të ditur se NATO do të vazhdojë të qëndrojë përkrah Afganistanit në çdo pikëpamje.

Postimet e ngjajshme

Kosovë, Bahtiri i dorëzon Veselit peticionin për bashkimin e Mitrovicës

Kushtrim Guraj

Suedi, dënohet një politikan për fyerje ndaj muslimanëve

Kushtrim Guraj

Mbi 15 milionë automjete të reja pasagjerësh janë regjistruar në BE në vitin 2018

Kushtrim Guraj

Katari dhuron 50 milionë dollarë për refugjatët sirianë

Kushtrim Guraj

OKB dërgon 33 maunë me ndihma në Siri

Kushtrim Guraj

Fondacioni Maarif dhe Diyanet nënshkruajnë protokoll bashkëpunimi

Kushtrim Guraj

Migranti irakian në Turqi: Policët detarë grekë “u përpoqën të na vrasin”

Kushtrim Guraj

Policia izraelite bën për spital drejtorin e xhamisë Aksa

Kushtrim Guraj

Erdoğan bisedë telefonike me Trump

Kushtrim Guraj
%d bloggers like this: