RTV Pendimi
Auto Lider
Royal
Goodlife
Reklama e Fatmirit
Samet taurs
Simite të shpejta pikante: Ditë të tëra qëndrojnë të freskëta!
Kuzhinë

Simite të shpejta pikante: Ditë të tëra qëndrojnë të freskëta!

Muslim Shop

Simite pikante të cilat gatuhen shumë shpejt, ndërkaq shija me siguri u pëlqen të gjithë atyre që i kanë provuar.

Nevojiten:

– 250 g margarinë,
– 200 g djathë të grirë,
– 100 g ajkë të thartë,
– 1 lugë e vogël kripë, sipas shijes,
– 350 g miell të butë,
– spec i kuq djegës, bën edhe hudhër pluhur,
– fara liri apo susami,
– mund të shtoni edhe erëza të tjera, sipas dëshirës suaj.

Përgatitja:

Margarinën, djathin dhe ajkën përzieni bashkë, pastaj shtoni kripën. Përzieni derisa të bashkohen dhe shtoni miellin dhe ngjishni brumin.

Brumin shtrijeni në 5 mm trashësi dhe bëni format sipas dëshirës.

Furrën nxeheni në 200 gradë dhe piqni përafërsisht 15 minuta, derisa të marrin ngjyrë ari.

Lërini të ftohen dhe pastaj shërbeni! – transmeton Telegrafi.

Postimet e ngjajshme

Gurabije mjalti me grizë: Sekreti i ëmbël i kuzhinës së gjyshes

Vezë sipas mënyrës së peshkatarëve

Patate dhe kungullesha në salcë kërpudhash

Qëndrim Ibrahimi

Bukë misri e lirë dhe e shpejtë: provoni bukën e misrit me kokrra të plota misri (Video)

Qëndrim Ibrahimi

Pite me djathë sipas recetës së vjetër boshnjake!

Qëndrim Ibrahimi

Lakra të skuqura në salcë beshameli: Drekë për gjithë familjen!

Qëndrim Ibrahimi

Lakra të skuqura në salcë beshameli: Drekë për gjithë familjen!

Qëndrim Ibrahimi

Drekë për 30 minuta: Qoftere të shijshme sipas gjysheve tona

Qëndrim Ibrahimi

Receta për ‘muffin’ pa gluten dhe pa alergjenë

Qëndrim Ibrahimi