RTV Pendimi
Goodlife
Auto Lider
Reklama e Fatmirit
Royal
Samet taurs
Shqipëri, tensione në protestën e partive opozitare
Lajme

Shqipëri, tensione në protestën e partive opozitare

Muslim Shop

Partitë opozitare të Shqipërisë kanë mbajtur sot në Tiranë protestën e radhës antiqeveritare, ndërsa që në fillim të saj është përfshirë nga tensionet dhe përdorimi i gazit lotsjellës nga policia, raporton Anadolu Agency (AA).

Protestuesit opozitarë të ardhur nga të gjitha qytetet e Shqipërisë kanë hedhur tymuese, bomba molotov, kapsolla, bojë dhe sende të tjera në oborrin e selisë së Kryeministrisë së Shqipërisë, duke shkaktuar edhe zjarr në derën e selisë.

Ndërkohë mbështetësit e opozitës kanë protestuar edhe para selisë së Kryesisë së Kuvendit të Shqipërisë, ndërsa tentuan të çajnë edhe koordinon policor. Gjatë protestës janë lënduar disa protestues dhe punonjës të policisë, gjatë përplasjeve dhe incidenteve.

Protesta u organizua nga Partia Demokratike (PD) dhe Partia Lëvizja Socialiste për Integrim (LSI), me kërkesën për krijimin e një qeverie tranzitore dhe mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme.

Në fjalën e tij gjatë protestës, kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha, tha se protesta vazhdon dhe do të vazhdojë. “Beteja do të vazhdojë deri në fitore. E duam Shqipërinë si e gjithë Evropa. Shqipëria si gjithë Evropa. Me këtë ëndërr jemi mbledhur dhe kemi bërë hapa përpara. Forca jonë është pjesëmarrja, forca jonë është bashkimi. Forca jonë është qëndresa”, u shpreh Basha.

Lidhur me protestën e opozitës ka reaguar presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, i cili u ka bërë thirrje protestuesve të evitojnë aktet e dhunës.
“Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta është duke ndjekur me shumë shqetësim protestën e opozitës dhe u kërkon të gjithëve të ruajnë qetësinë, të evitojnë aktet e dhunës dhe konfrontimet, që mund të shkaktojnë lëndime në njerëz dhe dëme ndaj institucioneve”, thuhet në njoftimin e publikuar nga zyra e shtypit e Presidencës së Shqipërisë.

Ndërkohë qindra forca policore u angazhuan pranë selisë Kuvendit të Shqipërisë, Ministrisë së Brendshme dhe institucioneve të tjera për të shmangur incidentet gjatë protestës. Partitë opozitare që pas dorëzimit të mandatave parlamentare në muajin shkurt kanë organizuar disa protesta, ndërsa insistojnë në organizimin e zgjedhjeve të parakohshme

Postimet e ngjajshme

Kur’ani 800-vjeçar tërheq vizitorët në veri të Turqisë

Kushtrim Guraj

YTB shtron iftar në Prizren

Kushtrim Guraj

Kryeparlamentari turk, Şentop, merr pjesë në iftarin e IBU-t në Shkup

Kushtrim Guraj

Gjermani, zjarri në një xhami shkakton dëme të mëdha materiale

Armend Emurllahu

Afganistan – 3 të vdekur në sulmin me bombë në xhami

Kushtrim Guraj

Shërbimi ushtarak i paguar do të bëhet i përhershëm në Turqi

Kushtrim Guraj

Haradinaj i drejton thirrje Vuçiçit për reflektim

Kushtrim Guraj

Rast i artë që shpesh herë po na ik!

Kushtrim Guraj

Kosovës i shtohet një Doktor Shkence në fushën e Tefsirit

Kushtrim Guraj