RTV Pendimi
Reklama e Fatmirit
Samet taurs
Royal
Goodlife
Auto Lider
Shkencëtarët kanë zbuluar: Frutat arrore zvogëlojnë rrezikun nga sëmundjet e zemrës te diabetikët!
Shëndetësi

Shkencëtarët kanë zbuluar: Frutat arrore zvogëlojnë rrezikun nga sëmundjet e zemrës te diabetikët!

Muslim Shop

Frutat arrore janë përplot yndyra të shëndetshme dhe nutrienë, ndërkaq shkencëtarët konsiderojnë që zvogëlojnë rrezikun nga zhvillimi i disa sëmundjeve

Konsumimi i frutave arrore mund të zvogëlojë rrezikun nga zhvillimi i sëmundjeve kardiovaskulare te personat me diabet të tipit 2, theksojnë shkencëtarët, transmeton Telegrafi.

Hulumtimi, rezultatet e të cilit janë publikuar në revistën “Circulation Research”, tregon që te personat me diabet të cilët kanë konsumuar së paku 28 gramë fruta arrore pesë apo më shumë herë në javë është evidentuar 11 për qind rrezik më i vogël nga zhvillimi i sëmundjeve kardiovaskulare, 15 për qind rrezik më të vogël nga zhvillimi i sëmundjeve koronare.

Pastaj kanë vërejtur 25 për qind më pak sëmundje kardiovaskulare dhe 27 për qind mortalitet përgjithësisht më të ulët.

Nga të intervistuarit është pritur që t’u përgjigjen pyetjeve mbi shprehitë e konsumimit të kikirikëve apo frutave arrore në periudhë shumëvjeçare.

Përgjigjet janë azhurnuar në çdo dy deri në katër vjet.

Githashtu studimi ka treguar edhe që frutat arrore siç janë arrat, bajamet, arrat braziliane, fëstëkët dhe lajthitë ishin më të dobishme në preventivën kardiovaskulare sesa kikirikët. /Telegrafi/

Postimet e ngjajshme

Disa nga bimët dhe ushqimet që forcojnë memorien

Kushtrim Guraj

Shenjat e hershme paralajmëruese të kancerit tek fëmijët

Kushtrim Guraj

Çfarë përjeton trupi gjatë agjërimit, tregon nutricionisti Agron Rexhepi (Video)

Hevzi Hasani

Si mund t’i merrni barnat gjatë muajit të Ramazanit?

Kushtrim Guraj

Smoothie të shijshme dhe të shëndetshme, të përgatitur për syfyr

Hevzi Hasani

Të ushqyerit e shëndetëshëm gjatë muajit të Ramazanit

Kushtrim Guraj

Truku i thjeshtë që jua ulë shtypjen e gjakut brenda një minute

A e dini çfarë është ‘buzëqeshja depresive’?

Qëndrim Ibrahimi

Frutat e shëndetshëm për të cilat nuk keni dëgjuar kurrë

Kushtrim Guraj