RTV Pendimi
Goodlife
Kompania Ziel Bau
Flyer Fahrschule struga
Auto Lider
Rusia nis stërvitjen e madhe ushtarake Vostok-2018
Lajme

Rusia nis stërvitjen e madhe ushtarake Vostok-2018

Rusia ka nisur stërvitjen më të madhe ushtarake në periudhën post-sovjetike “Vostok-2018”, njoftoi ministria e mbrojtjes e vendit, raporton Anadolu Agency (AA).

Stërvitja do të zhvillohet në Lindjen e Largët Ruse dhe në Oqeanin Paqësor nga 11 deri më 17 shtator, tha ministria në një deklaratë në faqen e saj zyrtare.

Sipas deklaratës, 300.000 ushtarakë nga rrethet ushtarake Lindore dhe Qendrore, Forcat Detare Veriore dhe Forcat Ajrore do të marrin pjesë në stërvitje.

Disa njësi të ushtrisë kineze dhe mongole pritet të jenë pjesë e manovrave në disa faza.

Më shumë se 1.000 aeroplanë, helikopterë dhe mjete ajrore pa pilot, rreth 36.000 tanke dhe mjete të tjera të blinduara janë duke marrë pjesë në stërvitje, së bashku me 80 anije.

Ministri i Mbrojtjes Sergey Shoygu do të kontrollojë rrjedhën e stërvitjes personalisht.

Sipas ministrisë, qëllimi kryesor i stërvitjes është të ekzaminojë aftësinë e komandantëve ushtarakë në planifikimin, riorganizimin e forcave dhe organizimin e ndërveprimeve ndërmjet armëve të ndryshme të shërbimit.

“Vostok-2018” është stërvitja më e madhe ushtarake në 37 vitet e fundit. Pjesëmarrja mund të krahasohet vetëm me stërvitjen sovjetike “Zapad-1981”, e cila u zhvillua në kufijtë perëndimorë sovjetikë dhe u shtri në rajonin e Baltikut.

Postimet e ngjajshme

Mot i ftohtë dhe me reshje bore

Kushtrim Guraj

Thaçi turpëron Vuçiqin në OKB: Keni vrarë 13 mijë e 500 kosovar, gra, fëmijë, pleq. Dhunuat 20 mijë femra!

Kushtrim Guraj

Turqia përkrah formimin e Ushtrisë së Kosovës

Kushtrim Guraj

Visar Xhaferi, mjeku tetovar që ligjëroi në Kinë

Hevzi Hasani

Ndikimi i taksës 100%, rritet konsumimi i produkteve vendore

Kushtrim Guraj

40 aksidente trafiku brenda 24 orëve, një me pasoja fatale

Kushtrim Guraj

Indonezi, aktivizohet vullkani Soputan

Kushtrim Guraj

Imami që ka pajtuar më së shumti familje në Kosovë: Nga paslufta janë kryer 1,500 vëllavrasje (Video)

Kushtrim Guraj

Ndalimi i simbolit Rabia dhe të “Ujqërve Gri” në Austri shkakton reagime

Kushtrim Guraj
%d bloggers like this: