RTV Pendimi
Flyer Fahrschule struga
Auto Lider
Kompania Ziel Bau
Kuzhinë

Receta e Ramazanit: Gogla mishi në salcë domatesh

Ju propozojmë që menynë e iftarit ta pasuroni me gogla të shijshme mishi në salcë domatesh.

Përbërësit e nevojshëm:

▪ 500 g mish të bluar
▪ salcë domatesh
▪ 500 ml domate të kulluara
▪ 1 qepë (grijeni imët)
▪ 1 lugë miell
▪ 4 lugë vaj
▪ 1 filxhan oriz (rreth 50 g)
▪ 1 karotë e madhe e grirë në rende
▪ 1 kungulleshë (e grirë në rende dhe e kriposur që të lëshojë ujë)
▪ kripë, piper mëlmesa
▪ 1 vezë

Përgatitja:

Përgatitja për salcë: në vaj fërgoni qepen dhe shtoni një lugë miell.

Fërgoni rreth një minute dhe shtoni domaten e grirë. Shtoni rreth 300 ml ujë. Qitni kripë dhe prisni që salca të vlojë. Ndërkohë, përgatitni goglat e mishit.

Në enë qitni të gjithë përbërësit (kungulleshën më parë kullojeni) dhe përzieni mirë.

Në salcën e zier shtoni një nga një goglat e mishit të madhësisë së arrave.

Kur salca sërish të vlojë, zvogëlojeni zjarrin dhe zieni në zjarr mesatar rreth pesëdhjetë minuta.

Shërbimi: si shtojcë më së miri përshtatet pureja nga patatja, transmeton Telegrafi.

Postimet e ngjajshme

Speca të mbushur me fasule

Kushtrim Guraj

Lazanje me ragu

Kushtrim Guraj

Tatlija me kokos

Kushtrim Guraj

Gurabija me karamele

Kushtrim Guraj

LULELAKËR E PJEKUR?

Kushtrim Guraj

Bombica me keksa te bluara

Kushtrim Guraj

Kek me portokall

Hevzi Hasani

Çka është tofu (dhe si ta bëni “të ngrënshëm”)

Kushtrim Guraj

Fasule me kumbulla të thara

Kushtrim Guraj