RTV Pendimi
Auto Lider
Kompania Ziel Bau
Tribuna per Jetimat
Shëndetësi

Pse nuk duhet ta ndërroni mjekun?

Pacientët që vizitojnë të njejtin doktor vazhdimisht, e kanë më të ulët rrezikun nga vdekja.

Kështu ka treguar një studim i kryer së fundi nga Universiteti Exeter në Britani të Madhe. Sipas këtyre studiuesve, shprehia e tillë mund të shpëtojë jetë, edhe pse vazhdimisht është nënvlerësuar, raporton BBC, përcjell KosovaPress.

 

 

Kujdesi i vazhdueshëm ka përfitime të shumta, thotë hulumtimi që ka kryer 22 studime në nëntë shtete, duke përfshirë Francën, Kanadanë, Korenë Jugore, Amerikën dhe Anglinë.

Vendet ku pacientët nuk ndërrojnë mjekun, kishin shkallë më të ulët të vdekjeve për periudhën e njejtë, krahasuar me vendet ku doktori ndërrohej.

Postimet e ngjajshme

Vlerat ushqyese të qumështit

Kushtrim Guraj

Çfarë po ndodhë me shëndetin tonë!

Kushtrim Guraj

TIKA mbështetje për sektorin e shëndetësisë në Maqedoni

Kushtrim Guraj

Pikat për hundë nuk janë për fëmijë

Kushtrim Guraj

Zbulohet rreziku i ri i për kancerin e gojës

Kushtrim Guraj

Kolla, ja arsyet përse ju bezdis

Kushtrim Guraj

Lëngu i thanave mund të parandalojë infeksionet e sistemit urinar te fëmijët

Kushtrim Guraj

Sa shpesh mundë të aplikohet Hixhamja!?

Kushtrim Guraj

Përse duhet të hamë mjaltë me arra, ilaçin 100% natyror

Kushtrim Guraj