RTV Pendimi
Auto Lider
Flyer Fahrschule struga
Goodlife
Kompania Ziel Bau
Automatisch gespeicherter Entwurf
Lajme

Pretendohet se Arabia Saudite ka blerë sistem të mbrojtjes ajrore nga Izraeli

KUDS (AA) – Arabia Saudite pretendohet se ka arritur një marrëveshje me Tel Avivin për të blerë sistemin e mbrojtjes ajrore izraelite të quajtur “Kubeja e hekurt”, transmeton Anadolu Agency (AA).

Faqja e internetit të lajmeve në gjuhën arabe me qendër në Londër, “Al-Khaleej Online” ka pretenduar se qeveria e Rijadit ka arritur një marrëveshje me Izraelin për të blerë sistemin e mbrojtjes ajrore “Kubeja e hekurt”, me qëllim që të pengojë raketat e lëshuara nga rebelët Huthi në Jemen drejt Arabisë Saudite.

Në lajmin e bazuar në një burim të lartë diplomatik emri i të cilit është i paidentifikuar, pretendohet se Izraeli nuk ishte i gatshëm të shiste sistemin e mbrojtjes ajrore ndonjë vendi arab, por se marrëveshja midis Rijadit dhe Tel Avivit është arritur pas ndërmjetësimit të SHBA-ve.

Theksohet se në marrëveshje Tel Avivit i është dhënë “garanci se sistemi i mbrojtjes ajrore nuk do të përbëjë rrezik sigurie për Izraelin dhe kundër ndonjë rajoni”.

Në lajm nuk janë dhënë informacione në lidhje me koston e dakorduar dhe se sa bateri të sistemit të mbrojtjes ajrore do të marrë Arabia Saudite, por është theksuar gjithashtu se sistemi i mbrojtjes ajrore do të dorëzohet në muajin dhjetor dhe se bateritë e “Kubesë së hekurt” qeveria e Rijadit do t’i vendosë pranë kufirit të Arabisë Saudite me Jemenin.

– Izraeli ka mohuar lajmet për sistemin e mbrojtjes ajrore

Burimet izraelite të sigurisë të cilët kanë folur për gazetën “Haaretz” dhe emrat e të cilëve nuk janë deklaruar mohuan lajmin se sistemi i mbrojtjes ajrore “Kubeja e hekurt” i është shitur Arabisë Saudite.

Ndërkohë, nga qeveria e Rijadit ende nuk është bërë ndonjë deklaratë në lidhje me pretendimin e bërë.

Që nga 26 marsi 2015 kur forcat e koalicionit nën udhëheqjen e Arabisë Saudite nisën operacionin ushtarak në mbështetje të qeverisë legjitime në Jemen, rebelët Huthi shpeshherë kryejnë sulme me raketa në zona të ndryshme të Arabisë Saudite.

Postimet e ngjajshme

Mot i ftohtë dhe me reshje bore

Kushtrim Guraj

Thaçi turpëron Vuçiqin në OKB: Keni vrarë 13 mijë e 500 kosovar, gra, fëmijë, pleq. Dhunuat 20 mijë femra!

Kushtrim Guraj

Turqia përkrah formimin e Ushtrisë së Kosovës

Kushtrim Guraj

Visar Xhaferi, mjeku tetovar që ligjëroi në Kinë

Hevzi Hasani

Ndikimi i taksës 100%, rritet konsumimi i produkteve vendore

Kushtrim Guraj

40 aksidente trafiku brenda 24 orëve, një me pasoja fatale

Kushtrim Guraj

Indonezi, aktivizohet vullkani Soputan

Kushtrim Guraj

Imami që ka pajtuar më së shumti familje në Kosovë: Nga paslufta janë kryer 1,500 vëllavrasje (Video)

Kushtrim Guraj

Ndalimi i simbolit Rabia dhe të “Ujqërve Gri” në Austri shkakton reagime

Kushtrim Guraj
%d bloggers like this: