RTV Pendimi
Samet taurs
Goodlife
Auto Lider
Royal
Reklama e Fatmirit
Policia izraelite bastisje gjatë natës në Aksa, nxjerr besimtarët me forcë
Lajme

Policia izraelite bastisje gjatë natës në Aksa, nxjerr besimtarët me forcë

Muslim Shop

Policia izraelite ka organizuar bastisje në orët e natës në kompleksin Mesxhid al-Aksa në Kudsin Lindor të pushtuar, transmeton Anadolu Agency (AA).

Firas Dibs, zëdhënësi i Autoritetit të Vakëfeve Islame në Kuds, tha për AA se policia bastisi faltoren e shenjtë pas namazit të teravisë

Dibs njoftoi se policët kanë nxjerrë me forcë jashtë kompleksit dhjetëra muslimanë të cilët donin të kalonin natën duke bërë adhurime në xhami dhe shtoi se akti në fjalë paraqet shkelje e nderit të Mesxhid al-Aksasë dhe goditje ndaj lirisë së praktikimit të riteve.

Ai tha se policia kishte ndaluar palestinezët nga qëndrimi në Aksa edhe natën e së enjtes dhe kishte marrë në pyetje drejtorin e Vakëfit të Mesxhid al-Aksasë Sheik Omer Kisvani.

Mesxhid al-Aksa, që gjendet në Kudsin Lindor të pushtuar, është kibleja e parë muslimanëve.

Nën këtë kompleks, ku krahas Xhamisë së Kibles dhe Kupolës së Shkëmbit gjenden edhe muze, medrese dhe oborri i madh, hebrenjtë janë duke kryer gërmime me arsyetimin se aty “gjenden mbetjet e Tempullit të Sulejmanit”, duke pretenduar të drejtën për të kryer rite fetare në Aksa.

Postimet e ngjajshme

Kur’ani 800-vjeçar tërheq vizitorët në veri të Turqisë

Kushtrim Guraj

YTB shtron iftar në Prizren

Kushtrim Guraj

Kryeparlamentari turk, Şentop, merr pjesë në iftarin e IBU-t në Shkup

Kushtrim Guraj

Gjermani, zjarri në një xhami shkakton dëme të mëdha materiale

Armend Emurllahu

Afganistan – 3 të vdekur në sulmin me bombë në xhami

Kushtrim Guraj

Shërbimi ushtarak i paguar do të bëhet i përhershëm në Turqi

Kushtrim Guraj

Haradinaj i drejton thirrje Vuçiçit për reflektim

Kushtrim Guraj

Rast i artë që shpesh herë po na ik!

Kushtrim Guraj

Kosovës i shtohet një Doktor Shkence në fushën e Tefsirit

Kushtrim Guraj