RTV Pendimi
Auto Lider
Goodlife
Reklama e Fatmirit
Royal
Samet taurs
Kuzhinë

Pite me djathë sipas recetës së vjetër boshnjake!

Muslim Shop

Darka për ta mbajtur në mend apo kafjalli më i mirë – zgjidheni vetë

Përbërësit:

– 500 g petë të gatshme,
– 2 kube të vogla tharmë të freskët,
– 250 ml qumësht,
– 6 lugë miell,
– gjysmë luge të vogël kripë,
– 100 gr vaj,
– 200 gr djathë,
– 200 gr. kos.

Përgatitja:

Tharmin njomeni në qumësht dhe pastaj bashkojeni me miellin e përzier më parë, kripën dhe vajin.

Përzieni që të formohet tretje e njëtrajtshme dhe lëreni të qëndrojë 10 – 15 minuta.

Në një enë të veçantë shtypni djathin dhe përzieni me kosin.

Një petë me ndihmën e brushës lyeni me tretjen e përgatitur me tharmë dhe miell, pastaj lyeni me shtesën nga djathi.

Mos e lyeni shtesën nëpër gjithë petën, por le të mbetet pranë një skaji, pastaj petën bëjeni role dhe mbështilleni në rreth. Bëni kështu edhe me petët e tjera.

Pitet e bëra role radhitni në tepsi të lyer. Nëse ju ka mbetur tretje me tharmë, qiteni sipër pites.

Piqeni në 200 gradë celsius 30-35 minuta, derisa të marrë ngjyrë ari. /Telegrafi

Postimet e ngjajshme

Gurabije mjalti me grizë: Sekreti i ëmbël i kuzhinës së gjyshes

Vezë sipas mënyrës së peshkatarëve

Patate dhe kungullesha në salcë kërpudhash

Qëndrim Ibrahimi

Bukë misri e lirë dhe e shpejtë: provoni bukën e misrit me kokrra të plota misri (Video)

Qëndrim Ibrahimi

Lakra të skuqura në salcë beshameli: Drekë për gjithë familjen!

Qëndrim Ibrahimi

Lakra të skuqura në salcë beshameli: Drekë për gjithë familjen!

Qëndrim Ibrahimi

Drekë për 30 minuta: Qoftere të shijshme sipas gjysheve tona

Qëndrim Ibrahimi

Receta për ‘muffin’ pa gluten dhe pa alergjenë

Qëndrim Ibrahimi

Qoftere nga spinaqi

Qëndrim Ibrahimi