RTV Pendimi
Hapja e xhamis
Samet taurs
Goodlife
Auto Lider
Lajme

Pacolli: BIK-u e ka lejen për Xhaminë e Madhe, mund të nisë pas Ramazanit

Muslim Shop

Më shumë se gjashtë vjet janë bërë që nga hedhja e gurëthemelit për ndërtëmin e Xhamisë Qendrore në Prishtinë.

Xhamia Qendrore, lokacioni i të cilës pritet të jetë në lagjen “Dardania” afër objektit të Telekomit të Kosovës, ishte bërë temë diskutimi mes Bashkësisë Islame të Kosovës dhe Komunës së Prishtinës për lëshimin e lejes për fillimin e ndërtimeve, shkruan lajmi.net.

E pas një periudhe të gjatë që Xhamia në fjalë ka mbetur vetëm në gurëthemel, muaji i ardhshëm pritet të jetë muaji në të cilin edhe do të fillojë ndërtimi.

Zëdhënësi i BIK-ut, Ahmet Sadriu, ka thënë për lajmi.net se pritet që fillimet për ndërtimin e kësaj Xhamie të fillojnë pas muajit të Ramazanit.

“Shpresojmë që xhamia të fillojë të ndërtohet pas muajit të Ramazanit, ashtu siç edhe është paraparë “, është shprehur Kadriu.

E ndërsa Sadriu u shpreh se nuk ka informacione për lejen e lëshuar nga Komuna për fillimin e ndërtimit të kësaj Xhamie, nënkryetari i Prishtinës, Selim Pacolli, tha për lajmi.net se BIK-u e ka lejen dhe mund të fillojë me ndërtimet në afatin e paraparë nga ta.

“E kanë lejen dhe mund të fillojnë të ndërtojnë pas muajit të ramazanit”, deklaroi Pacolli për lajmi.net.

Ndërtimi i kësaj xhamie pritet të kushtojë 20 milionë euro. Ndërsa prona për ndërtimin e xhamisë është ndarë nga Komuna e Prishtinës.

Postimet e ngjajshme

Shri Lankë, shkon në 290 numri i të vdekurve pas sulmeve me bombë në kisha dhe hotele

Hevzi Hasani

Libi, vriten 10 ushtarë të Haftarit në luftime

Qëndrim Ibrahimi

Sulmet në Sri Lankë, 207 të vdekur, 450 të plagosur

Qëndrim Ibrahimi

Adem Ramadani sjellë ilahin kushtuar 3 kolosëve të dijes

Kushtrim Guraj

“Nga Siria kthehen 110 kosovarë”

Kushtrim Guraj

Shqipëri, panair për produktet hallall

Kushtrim Guraj

Ratifikohet marrëveshja Shqipëri-Kosovë për pikat e përbashkëta kufitare

Kushtrim Guraj

Greqia i kërkon Gjermanisë 300 miliardë euro dëmshpërblim lufte

Qëndrim Ibrahimi

Zgjedhjet në veri, në garë PDK, VV dhe Lista serbe

Qëndrim Ibrahimi