RTV Pendimi
Auto Lider
Goodlife
Samet taurs
Hapja e xhamis
OBI thirrje për dialog në Sudan
Lajme

OBI thirrje për dialog në Sudan

Muslim Shop

Organizata për Bashkëpunim Islamik (OBI) u bëri thirrje palëve në Sudan të ndjekin dialogun për të garantuar një tranzicion paqësor të pushtetit, raporton Anadolu Agency (AA).

Pas protestave popullore disamuajshe, të enjten ushtria sudaneze rrëzoi presidentin Omar al-Bashir, i cili ushtroi pushtetin në Sudan që nga viti 1989.

Ushtria gjithashtu krijoi një këshill ushtarak i cili do të drejtojë vendin për një periudhë kalimtare dyvjeçare.

Në deklaratën e OBI-t, u bëhet thirrje të gjitha palëve në Sudan “të vazhdojnë dialogun konstruktiv me qëllim, ruajtjen e paqes dhe kohezionit social në vend, si dhe arritjen e aspiratave të popullit për një transferim paqësor të pushtetit”.

Apeli i bllokut më të madh islamik në botë, vjen në kohën kur mijëra protestues sudanezë, vazhdojnë të qëndrojnë para selisë ushtarake në kryeqytetin Kartum, ku kërkojnë transferimin e pushtetit në një qeveri civile.

Të shtunën, kreu i këshillit ushtarak në pushtet, gjenerali Abdel Fattah Burhan, premtoi reforma të mëdha politike dhe ekonomike.

Në një fjalim të transmetuar në televizion, Burhan tha se periudha dyvjeçare do të përfundojë me zgjedhje të lira dhe të drejta, ndërsa u zotua se do të nxjerrë para drejtësisë personat e përfshirë në vrasjen e protestuesve, si dhe të korruptuarit nga regjimi i vjetër.

Postimet e ngjajshme

Shri Lankë, shkon në 290 numri i të vdekurve pas sulmeve me bombë në kisha dhe hotele

Hevzi Hasani

Libi, vriten 10 ushtarë të Haftarit në luftime

Qëndrim Ibrahimi

Sulmet në Sri Lankë, 207 të vdekur, 450 të plagosur

Qëndrim Ibrahimi

Adem Ramadani sjellë ilahin kushtuar 3 kolosëve të dijes

Kushtrim Guraj

“Nga Siria kthehen 110 kosovarë”

Kushtrim Guraj

Shqipëri, panair për produktet hallall

Kushtrim Guraj

Ratifikohet marrëveshja Shqipëri-Kosovë për pikat e përbashkëta kufitare

Kushtrim Guraj

Greqia i kërkon Gjermanisë 300 miliardë euro dëmshpërblim lufte

Qëndrim Ibrahimi

Zgjedhjet në veri, në garë PDK, VV dhe Lista serbe

Qëndrim Ibrahimi