RTV Pendimi
Flyer Fahrschule struga
Akademi Kuranit
Auto Lider
Goodlife
Ngrihet flamuri i NATO-s para godinës se Qeverisë së Maqedonisë
Lajme

Ngrihet flamuri i NATO-s para godinës se Qeverisë së Maqedonisë

Muslim Shop

Në një ceremoni solemne sot në shtizën para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë u ngrit flamuri i NATO-s, menjëherë pranë atij shtetëror, raporton Anadolu Agency (AA).

Në këtë solemnitet morën pjesë kori diplomatik, atashetë ushtarake të vendeve anëtare të NATO-s, deputetët e Parlamentit të Maqedonisë dhe përfaqësues të Qeverisë.

Solemniteti filloi me intonimin e himnit të Maqedonisë nga ana e orkestrës ushtarake. Më pas Zoran Jankoviq, shefi i zyrës së NATO-s për lidhje në Shkup, ia dorëzoi kryeministrit të vendit Zoran Zaev flamurin e NATO-s, i cili më pas ia dorëzoi Armatës së Republikës së Maqedonisë (ARM).

Me intonimin e himnit të NATO-s, flamuri i Aleancës u ngrit në shtizë, menjëherë pranë atij shtetëror.

Zaev me këtë rast, duke theksuar se kjo është një faqe e re në historinë e Maqedonisë, tha se meritën më të madhe e kanë qytetarët të cilët guximshëm hapëruan dhe kërkuan ardhmërinë që e meritojnë.

“Sot këtu e ngrisim flamurin e NATO-s i cili së bashkë me atë evropian dhe me flamurin tonë përcaktojnë ardhmërinë tonë dhe brezave tanë. Kjo nuk është simbolikë, ky është realitet, kjo është një faqe e re në historinë tonë”, theksoi Zaev.

Ai veçmas falënderoi kryeministrin e Greqisë, Alexis Tsipras, për vizionin dhe guximin për të zgjidhur problemin me emrin.

“Veçmas falënderoj kryeministrin e Greqisë, mikun tim Alexis Tsipras, për vizionin dhe guximin e fuqishëm, të përcaktohemi për të gjetur zgjidhje për një problem, për shumëkënd të pazgjidhur. Zgjidhje e cila do të jetë shembull dhe nxitje për marrëveshje kompromisi mes fqinjëve në Ballkan. Kjo do t’i fshijë memoaret e këqija për Ballkanin që ende ekzistojnë në vetëdijen e shumë evropianëve. Ky është një akt shumë i madh historik për afirmimin e kësaj pjese të Ballkanit që ishte margjinalizuar si një provincë e thellë evropiane”, theksoi Zaev.

Ai në adresimin e tij po ashtu theksoi se Maqedonia, pas pritjeve me dekada, prej rrugës dytësore ballkanike arriti të kthehet në autostradën kryesore drejt Evropës.

Zaev për ditën e sotme falënderoi të gjithë ish-presidentët e shtetit, deputetët, ARM-në, ish-ministrin grek të Punëve të Jashtme Nikos Kotzias dhe atë aktual të Maqedonisë Nikolla Dimitrov, të cilët negociuan për marrëveshjen, me të cilën Maqedonisë iu hap rruga drejt integrimeve euroatlantike.

Postimet e ngjajshme

Mbretëresha Elizabeth II uroi presidentin Thaçi për 11 vjetorin e Pavarësisë

Armend Emurllahu

Deklarata e Pavarësisë vendoset në kryeqytet

Armend Emurllahu

Trump uron Thaçin për 11-vjetorin e Pavarësisë, përmend marrëveshjen Kosovë-Serbi

Kushtrim Guraj

BE me deklaratë për taksën: Është shkelje e CEFTA-s

Kushtrim Guraj

Trepça në krizë financiare

Kushtrim Guraj

Kush u bë shkak që Taunita e shtypur për vdekje të vazhdojë jetën?

Kushtrim Guraj

Në Kosovë zvogëlohet numri i nxënësve, rritet ai i mësimdhënësve

Kushtrim Guraj

Erdoğan mesazh ngushëllimi për viktimat e aksidentit në Shkup

Kushtrim Guraj

Halil Kastrati i dhuron të shtunën 17 çelësa të banesave, 17 familjeve në nevojë

Kushtrim Guraj
%d bloggers like this: