RTV Pendimi
Reklama e Fatmirit
Samet taurs
Auto Lider
Goodlife
Royal
Ngrënia e thonjve ul imunitetin
Shëndetësi

Ngrënia e thonjve ul imunitetin

Muslim Shop

Kur i fusni thonjtë në gojë, nuk ekzistojnë kufij për baktere dhe viruse dhe për hyrjen e tyre në organizëm, gjë që mund të rezultojë me ftohje, por edhe me virus serioz në lukth

Jo vetëm që është shprehi e keqe, por është edhe shumë e rrezikshme, transmeton Telegrafi.

Kur çdo herë hamë thonjtë, rrezikojmë që në organizëm të fusim viruse dhe baktere, gjë që në afat të gjatë dobëson imunitetin dhe atëherë çdo sulm i ri i mikroorganizmave patogjenë është gjithnjë e më i rrezikshëm.

Për këtë na paralajmëron profesori i dermatologjisë në Universitetin George Washington, Adam Friedman.

– Kur i vë thonjtë në gojë, nuk ka kufij për baktere dhe viruse dhe për hyrjen e tyre në organizëm, gjë që mund të rezultojë me ftohje, por edhe me viruse serioze në lukth – thotë Friedman.

Nëse kafshon pjesë të madhe, ndodh që lëkurën e ndjeshme nën thonj t’ia ekspozosh miliona mikroorganizmave patogjenë. Goja jonë është plot baktere, kështu që mund ta infektosh lehtë.

Ai paralajmëron që njëra ndër format më të shpeshta të infeksionit ‘Paronychia’ mund të shkaktojë ënjtje, skuqje, dhembje dhe shfaqje të dromcave të qelbëta. /Telegrafi/

Postimet e ngjajshme

Disa nga bimët dhe ushqimet që forcojnë memorien

Kushtrim Guraj

Shenjat e hershme paralajmëruese të kancerit tek fëmijët

Kushtrim Guraj

Çfarë përjeton trupi gjatë agjërimit, tregon nutricionisti Agron Rexhepi (Video)

Hevzi Hasani

Si mund t’i merrni barnat gjatë muajit të Ramazanit?

Kushtrim Guraj

Smoothie të shijshme dhe të shëndetshme, të përgatitur për syfyr

Hevzi Hasani

Të ushqyerit e shëndetëshëm gjatë muajit të Ramazanit

Kushtrim Guraj

Truku i thjeshtë që jua ulë shtypjen e gjakut brenda një minute

A e dini çfarë është ‘buzëqeshja depresive’?

Qëndrim Ibrahimi

Frutat e shëndetshëm për të cilat nuk keni dëgjuar kurrë

Kushtrim Guraj