RTV Pendimi
Royal
Goodlife
Reklama e Fatmirit
Samet taurs
Auto Lider
“Nga Siria kthehen 110 kosovarë”
Lajme

“Nga Siria kthehen 110 kosovarë”

Muslim Shop

Ministri i drejtësisë i Kosovës, Abelard Tahiri, nëpërmjet një konference për media, ka njoftuar se 110 shtetas të Kosovës të cilët po qëndronin në Siri janë kthyer në vendlindje në orët e para të mëngjesit të së shtunës me një aeroplan nga Stambolli, transmeton Anadolu Agency (AA).

Tahiri tha se vendimi për t’i kthyer ata është angazhim që nga tetori i vitit të kaluar, ndërsa task-forca është udhëhequr edhe me ndihmën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe shteteve tjera që janë në aleancë kundër terrorizmit.

“Vendimin për kthimin e tyre në Kosovë është marrë në bashkëpunim me institucionet e vendit. Rastet e tyre do të vazhdojnë të trajtohen konform ligjeve në fuqi. Në rastin konkret kemi të bëjmë me gra dhe fëmijë shtetas të Kosovës”, tha Tahiri.

Tahiri tregoi se fëmijët, pjesë e të rikthyerve, kanë kaluar një periudhë traumatike të rëndë, ndërsa tregoi se do të angazhohen që do të punojnë në integrimin e tyre.

Ai tha se aksioni në fjalë dërgon mesazh të qartë që Kosova nuk i braktisë qytetarët e vet dhe “nuk i përkrahë programet e tilla të terrorizmit”.

Në konferencë ka marrë pjesë edhe drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qelaj, i cili tregoi se në Siri vazhdojnë të qëndrojnë ende luftëtarë nga Kosova.

“Policia e Kosovës duke u bazuar në mandatin e vet ka qenë pjesë koordinuese e këtij operacioni. Katër luftëtarë, 32 gra e 74 fëmijë, dy nga të cilët kanë humbur prindërit atje, janë kthyer në Kosovë. Ne mbetemi të përkushtuar që t’iu ofrojmë siguri këtyre të kthyerve nga Siria”, ka thënë Qalaj.

Qelaj tregoi se në Siri po qëndrojnë ende 30 luftëtarë, 49 gra dhe 8 fëmijë.

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, Naser Ramadani, ka njoftuar për masat shëndetësore që do të ndërmerren për mos përhapjen e ndonjë sëmundjeje pas kthimit të shtetasve të Kosovës nga Siria.

Gratë dhe fëmijët e kthyer nga Siria janë dërguar në Qendrën e Azilkërkuesve në Vranidoll në Prishtinë, ndërsa katër luftëtarët janë arrestuar dhe është caktuar një mbajtje 48 orëshe. Pritet që Prokuroria Speciale të japë më shumë detaje rreth tyre.

Postimet e ngjajshme

Gjermani, zjarri në një xhami shkakton dëme të mëdha materiale

Armend Emurllahu

Afganistan – 3 të vdekur në sulmin me bombë në xhami

Kushtrim Guraj

Shërbimi ushtarak i paguar do të bëhet i përhershëm në Turqi

Kushtrim Guraj

Haradinaj i drejton thirrje Vuçiçit për reflektim

Kushtrim Guraj

Rast i artë që shpesh herë po na ik!

Kushtrim Guraj

Kosovës i shtohet një Doktor Shkence në fushën e Tefsirit

Kushtrim Guraj

Shoqata nga Turqia shtron iftare në Mesxhid al-Aksa

Kushtrim Guraj

Kosovari i verbër, lexues entuziast i Kur’anit

Kushtrim Guraj

Lufta civile në Jemen i detyroi të zhvendosen nga vendi

Kushtrim Guraj