RTV Pendimi
Kompania Ziel Bau
Auto Lider
Flyer Fahrschule struga
Goodlife
Akademi Kuranit
“Në Xhaminë Taxh Mahal mund të falen vetëm vendasit”
Lajme

“Në Xhaminë Taxh Mahal mund të falen vetëm vendasit”

Autoritetet e Indisë ndaluan faljen në kompleksin e xhamisë Taxh Mahal, përveç të premtave gjatë namazit të xhumasë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zyra e Kërkimeve Arkeologjike të Indisë ka nxjerrë një direktivë sipas së cilës muslimanët më nuk do të mund të kryejnë lutjet në xhaminë Taxh Mahal, përveç të premtave.

Vasant Swarankar, zyrtar i zyrës për gazetën “Times of India” deklaroi se direktiva ishte lëshuar në përputhje me vendimin e mëparshëm të Gjykatës Supreme të Indisë.

“Namazi në xhami do të falet vetëm të premten dhe vetëm banorët vendas do të jenë në gjendje të marrin pjesë në to, duke treguar në mënyrë të detyrueshme dokumentet personale”, tha Swarankar.

Syed Ibrahim Hussein Zaidi, kreu i komitetit të xhamisë, e dënoi ashpër ndalimin duke e quajtur anti-muslimane.

“Kjo vetëm tregon mentalitetin e tyre. Ndalimi është i paligjshëm dhe nuk mund t’i ndaloni besimtarët të kryejnë lutje çdo ditë”, tha Zaidi për AA.

Në korrik të këtij viti, Gjykata e Lartë indiane urdhëroi ndalimin e faljes së namazit në xhami për muslimanët e vendeve të tjera.

Në vendim potencohet se xhamia është pjesë e kompleksit Taxh Mahal, një nga shtatë mrekullitë e botës, mbrojtja e të cilës është prioritare.

Taxh Mahal është një monument arkitekturor në Agra, i ndërtuar në shekullin e 16-të nga Sheiku Xhanan si një mauzole për gruan e tij Mumtaz Mahal. Kompleksi përbëhet nga një ndërtesë qendrore tetëkëndore e bërë nga mermeri i bardhë, një xhami dhe një shtëpi pushimi.

Mijëra turistë vizitojnë Taxh Mahalin çdo ditë si një nga veprat më spektakolare arkitekturore në botë.

Postimet e ngjajshme

Kosovë, Bahtiri i dorëzon Veselit peticionin për bashkimin e Mitrovicës

Kushtrim Guraj

Suedi, dënohet një politikan për fyerje ndaj muslimanëve

Kushtrim Guraj

Mbi 15 milionë automjete të reja pasagjerësh janë regjistruar në BE në vitin 2018

Kushtrim Guraj

Katari dhuron 50 milionë dollarë për refugjatët sirianë

Kushtrim Guraj

OKB dërgon 33 maunë me ndihma në Siri

Kushtrim Guraj

Fondacioni Maarif dhe Diyanet nënshkruajnë protokoll bashkëpunimi

Kushtrim Guraj

Migranti irakian në Turqi: Policët detarë grekë “u përpoqën të na vrasin”

Kushtrim Guraj

Policia izraelite bën për spital drejtorin e xhamisë Aksa

Kushtrim Guraj

Erdoğan bisedë telefonike me Trump

Kushtrim Guraj
%d bloggers like this: