RTV Pendimi
Hapja e xhamis
Samet taurs
Auto Lider
Goodlife
Në Gazën e bllokuar hapet panairi i librit
Lajme

Në Gazën e bllokuar hapet panairi i librit

Muslim Shop

Në Gaza është hapur një panair i librit i cili po mbahet në kushte modeste nga shkaku i bllokadës izraelite, raporton Anadolu Agency (AA).

Programi është organizuar në qendrën kulturore Rashad al-Shawwa, ndërsa me botimet e tyre, janë prezantuar mbi dhjetë shtëpi botuese dhe organizata.

Panairi ofron botime për të gjitha brezat, ndërsa interesim i veçantë u shfaq nga nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme.

Drejtor i departamentit për Biblioteka dhe Panaire pranë Ministrisë palestineze të Kulturës, Muhammad As-Sharif, tha për AA se kanë hasur në shumë vështirësi gjatë përgatitjeve për panairin dhe se bllokada politike dhe kulturore e imponuar nga Izraeli mbi Gazën ka ndikuar shumë.

Ai thotë se pikërisht nga shkaku bllokadës, në panair nuk kanë mundur të vinë botuesit nga jashtë.

“Edhe Unioni i Botuesve Arabë me seli në Egjipt nuk mundi të merrte pjesë në panair nga shkaku i bllokadës”, tha Sharif.

Panairi do të jetë i hapur deri në javën e ardhshme.

Postimet e ngjajshme

Shri Lankë, shkon në 290 numri i të vdekurve pas sulmeve me bombë në kisha dhe hotele

Hevzi Hasani

Libi, vriten 10 ushtarë të Haftarit në luftime

Qëndrim Ibrahimi

Sulmet në Sri Lankë, 207 të vdekur, 450 të plagosur

Qëndrim Ibrahimi

Adem Ramadani sjellë ilahin kushtuar 3 kolosëve të dijes

Kushtrim Guraj

“Nga Siria kthehen 110 kosovarë”

Kushtrim Guraj

Shqipëri, panair për produktet hallall

Kushtrim Guraj

Ratifikohet marrëveshja Shqipëri-Kosovë për pikat e përbashkëta kufitare

Kushtrim Guraj

Greqia i kërkon Gjermanisë 300 miliardë euro dëmshpërblim lufte

Qëndrim Ibrahimi

Zgjedhjet në veri, në garë PDK, VV dhe Lista serbe

Qëndrim Ibrahimi