RTV Pendimi
Auto Lider
Royal
Goodlife
Samet taurs
Reklama e Fatmirit
Lakra të skuqura në salcë beshameli: Drekë për gjithë familjen!
Kuzhinë

Lakra të skuqura në salcë beshameli: Drekë për gjithë familjen!

Muslim Shop

 

Nevojiten:

– 1 lakër e freskët;
– 3 vezë,
– thërrmija buke;
– miell;
– vaj;
– kripë;
– 3 thelpinj hudhre

Përgatitja:

Lakrës hiqjani rrënjën. Në një enë të thellë qitni ujë dhe pastaj kripë.

Zieni lakrën 10-15 minuta dhe nxirreni nga uji, kullojeni dhe lëreni të ftohet. Vezët tundni dhe qitni kripë.

Lakrën priteni në tetë pjesë dhe secilën pjesë rrotullojeni në miell, vezë dhe thërrmija buke dhe radhisni në tepsi të lyer. Pak nga sipër qitni vaj.

Piqni rreth 30 minuta, në 200 gradë Celsius.

Në tigan qitni rreth 5 ml vaj dhe shtoni një lugë të plotë miell dhe fërgojeni, shtoni hudhrën e shtypur dhe edhe atë fërgojeni pak.

Shtoni qumësht apo ujë, kripë dhe piper përzieni në salcë që të bëhet më e hollë.

Nxirrni lakrën nga furra dhe shtoni salcën dhe kthejeni në furrë që të vlojë edhe rreth 10 minuta.

Shërbejeni të ngrohtë, – transmeton Telegrafi.

Postimet e ngjajshme

Gurabije mjalti me grizë: Sekreti i ëmbël i kuzhinës së gjyshes

Vezë sipas mënyrës së peshkatarëve

Patate dhe kungullesha në salcë kërpudhash

Qëndrim Ibrahimi

Bukë misri e lirë dhe e shpejtë: provoni bukën e misrit me kokrra të plota misri (Video)

Qëndrim Ibrahimi

Pite me djathë sipas recetës së vjetër boshnjake!

Qëndrim Ibrahimi

Lakra të skuqura në salcë beshameli: Drekë për gjithë familjen!

Qëndrim Ibrahimi

Drekë për 30 minuta: Qoftere të shijshme sipas gjysheve tona

Qëndrim Ibrahimi

Receta për ‘muffin’ pa gluten dhe pa alergjenë

Qëndrim Ibrahimi

Qoftere nga spinaqi

Qëndrim Ibrahimi