RTV Pendimi
Auto Lider
Goodlife
Samet taurs
Hapja e xhamis
Auto Draft
Lajme

KS-OKB diskuton për situatën në Sudan

Muslim Shop

Presidenti i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (KS-OKB) për muajin prill dhe përfaqësuesi i përhershëm i Gjermanisë në OKB, Christoph Heusgen, tha se Këshilli do të vazhdojë të ndjekë zhvillimet në Sudan, raporton Anadolu Agency (AA).

Këshilli i Sigurimit të OKB-së zhvilloi një seancë me dyer të mbyllura pas kërkesës së SHBA-ve dhe 5 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian (BE) në Këshill.

Pas takimit, Heusgen dha një deklaratë në emër të vendeve anëtare të BE-së, Francës, Britanisë së Madhe, Polonisë, Gjermanisë dhe Belgjikës.

KS-OKB mund të mblidhet sërish të hënën

KS-OKB-ja do të vazhdojë të ndjekë situatën në Sudan dhe Këshilli mund të mblidhet sërish të hënën sipas siuatës në terren, tha Heusgen.

Ai u bëri thirrje të gjitha palëve për vetëpërmbajtje duke shtuar se ata besojnë që zgjidhja duhet të jetë paqësore dhe se kjo zgjidhje duhet të reflektojë vullnetin e popullit të Sudanit që dëshiron ndryshim.

“Në Sudan dëshirojmë të shohim një proces tranzicioni politit të besueshëm dhe gjithëpërfshirës”, tha Heusgen.

Ndërkohë edhe Mansour el Otaibi, përfaqësuesi i përhershëm i Kuvajtit në OKB ka bërë të ditur se do të ndjekin situatën në Sudan, situatë kjo e cila është çështje e brendshme e Sudanit dhe se nuk duhet të ndërhyhet.

Postimet e ngjajshme

Shri Lankë, shkon në 290 numri i të vdekurve pas sulmeve me bombë në kisha dhe hotele

Hevzi Hasani

Libi, vriten 10 ushtarë të Haftarit në luftime

Qëndrim Ibrahimi

Sulmet në Sri Lankë, 207 të vdekur, 450 të plagosur

Qëndrim Ibrahimi

Adem Ramadani sjellë ilahin kushtuar 3 kolosëve të dijes

Kushtrim Guraj

“Nga Siria kthehen 110 kosovarë”

Kushtrim Guraj

Shqipëri, panair për produktet hallall

Kushtrim Guraj

Ratifikohet marrëveshja Shqipëri-Kosovë për pikat e përbashkëta kufitare

Kushtrim Guraj

Greqia i kërkon Gjermanisë 300 miliardë euro dëmshpërblim lufte

Qëndrim Ibrahimi

Zgjedhjet në veri, në garë PDK, VV dhe Lista serbe

Qëndrim Ibrahimi