RTV Pendimi
Auto Lider
Goodlife
Akademi Kuranit
Kompania Ziel Bau
Flyer Fahrschule struga
Shëndetësi

Kërpudhat dhe ushtrimet fizike – çelësi për shëndet të mirë gjatë dimrit

Dimri thuajse asnjëherë nuk është periudhë e mirë për një plan fitnesi dhe shëndeti, pavarësisht qëllimeve më të mira që mund t’i kemi.

Në këtë periudhë të motit të tmerrshëm dhe bollëkut me ushqime të mira të ngrohta, shumica e njerëzve heqin dorë nga qëllimet që ua vënë vetes, transmeton Telegrafi.

Por, prapëseprapë ka disa mënyra se si mund të qëndroni të shëndetshëm gjatë dimrit, e një nga këto mënyra përfshin konsumimin e më shumë kërpudhave.

Po pra, kërpudhave – perimeve të shëndetshme që nuk kanë shije perimesh aspak.

Duke folur për ‘Prima’, trajneri me bazë në Londër Keith McNiven ka japë disa këshilla se si mund të qëndroni të shëndetshëm gjatë dimrit.

Një nga këshillat e tij ka qenë konsumimin i kërpudhave, për të cilat thotë se janë të mbushura me shumë vitamina e nutrientë, kanë pak yndyrë, pak kripë, si dhe pak kalori.

Ato janë të mbushura edhe antioksidues, ndërkaq kërpudhat si ushqim njihen se ju mbrojnë nga dëmet e plakjes dhe jua forcojnë sistemin e imunitetit.

Por, vlen të ceket se trajneri thotë, pavarësisht mënyrës së mirë që ushqeheni, është esenciale që gjithashtu të ushtroni në mënyrë që të keni një shëndet të mirë. Madje, sipas tij, nëse nuk keni kohë të shkoni në palestër, gjithsesi provoni të bëni 20 minuta ushtrime në shtëpi. /Telegrafi/

Postimet e ngjajshme

Bananja ndikon pozitivisht në sistemin nervoz

Kushtrim Guraj

Brokoli duhet të konsumohet sa më shumë nga fëmijët

Kushtrim Guraj

Pajisja për testimin e frymëmarrjes mund të zbulojë kancerin në fazën e hershme

Kushtrim Guraj

Mësoni më shumë rreth benefiteve të lajthive

Kushtrim Guraj

Kështu krijohen sëmundjet më të këqija

Kushtrim Guraj

Pirja e vetëm një cigareje në ditë e rritë rrezikun e sëmundjeve të zemrës për 50%

Kushtrim Guraj

Mishi i kuq hap rrugë për sulme të zemrës

Kushtrim Guraj

Gjethet e mentes përmirësojnë funksionet e trurit, sistemin tretës dhe ekuilibrat hormonalë

Kushtrim Guraj

Këshilla për higjienën

Kushtrim Guraj
%d bloggers like this: