RTV Pendimi
Goodlife
Royal
Auto Lider
Samet taurs
Reklama e Fatmirit
Lajme

Kabul, shpërthim pranë aeroportit pas aterimit të zëvendëspresidentit afgan

Muslim Shop

Pak kohë pas aterimit të avionit me të cilin udhëtonte zëvendëspresidenti i parë i Afganistanit, Rashid Dostum, në relacionin Ankara-Kabul, në afërsi të aeroportit të kryeqytetit afgan ndodhi një shpërthim, raporton Anadolu Agency (AA).

Ministria e Shëndetësisë e Afganistanit njoftoi se në shpërthim kanë humbur jetën të paktën 14 persona, ndërsa janë plagosur 60 të tjerë.

Zyrtarët shprehën shqetësimin se numri i të vdekurve dhe të plagosurve mund të rritet.

Një nga këshilltarët e Dostum tha për AA tha se mes të vdekurve gjenden edhe turprojat e zëvendëspresidentit të parë afgan, Dostum.

Dostum qëndroi për një kohë në Turqi, ndërsa në aeroport kishin dalur disa zyrtarë lokalë dhe përkrahësit e tij për ta mirëpritur. Shpërthimi ndodhi menjëherë pas nisjes së autokolonës në të cilën ndodhej Dostum.

Pas incidentit, Dostum tha për gazetarët se në shpërthimin që ndodhi si rezultat i një sulmi vetëvrasës, sipas vlerësimeve të para nëntë persona nga punonjësit e sigurisë të cilët e mbronin atë kanë humbur jetën, ndërsa ka edhe të plagosur.

Postimet e ngjajshme

Gjermani, zjarri në një xhami shkakton dëme të mëdha materiale

Armend Emurllahu

Afganistan – 3 të vdekur në sulmin me bombë në xhami

Kushtrim Guraj

Shërbimi ushtarak i paguar do të bëhet i përhershëm në Turqi

Kushtrim Guraj

Haradinaj i drejton thirrje Vuçiçit për reflektim

Kushtrim Guraj

Rast i artë që shpesh herë po na ik!

Kushtrim Guraj

Kosovës i shtohet një Doktor Shkence në fushën e Tefsirit

Kushtrim Guraj

Shoqata nga Turqia shtron iftare në Mesxhid al-Aksa

Kushtrim Guraj

Kosovari i verbër, lexues entuziast i Kur’anit

Kushtrim Guraj

Lufta civile në Jemen i detyroi të zhvendosen nga vendi

Kushtrim Guraj