RTV Pendimi
Tribuna per Jetimat
Auto Lider
Kompania Ziel Bau
Shëndetësi

Holandë, zbulohet trajtim i ri për osteoartritisin

Kompania “VSY Biotechnology”, ka zhvilluar një trajtim të ri inovativ për osteoartritis, i cili përmirëson cilësinë e jetës së pacientëve pa nevojë për t’iu nënshtruar një operacioni, raporton Anadolu Agency (AA).

Zgjidhja e re, thuhet në një njoftim të VSY Biotechnology, është përqafuar anembanë botës, ndërsa funksionon ashtu që vë në përdorim injeksionet intra-artikulare të natriumit hijaluronatit, për të ngadalësuar përparimin e osteoartritisit.

Qëllimi i trajtimit është përmirësimi i cilësisë së jetës së pacientëve pa operacion dhe përfshinë zëvendësimin e nyjeve.

Gjuri, këllku, kyçi i këmbës, gishtërinjtë dhe unazat e boshtit kurrizor javë pjesët e trupit që më së shumti preken nga osteoartritisi i cili shoqërohet me dhembje.

VSY Biotechnology ka konstatuar se osteoartritis ndikon në jetën e përditshme të pacientëve, me çka pamundëson shëtitjet, ngjitjen në shkallë ose qëndrimin në këmbë për një kohë më të gjatë.

“Masat e kujdesit dhe metodat aktuale të kurimit mund të ngadalësojnë përparimin e osteoartritisit i cili është më i shpeshtë tek personat mbi 40 vjeç“, thuhet njoftim.

Injekcionet e reja intra-artikulare kanë të njëjtin qëllim, ngadalësimin e fazës së fundit të sëmundjes, e cila mund të sjellë nevojën për ndërhyrje kirurgjikale.

Vetëm disa kompani në botë, njëra prej të cilave është VSY Bioteknology, mund të prodhojnë injeksione intra-artikulare të hialuronatit të natriumit, thuhet më tej.

Postimet e ngjajshme

Vlerat ushqyese të qumështit

Kushtrim Guraj

Çfarë po ndodhë me shëndetin tonë!

Kushtrim Guraj

TIKA mbështetje për sektorin e shëndetësisë në Maqedoni

Kushtrim Guraj

Pikat për hundë nuk janë për fëmijë

Kushtrim Guraj

Zbulohet rreziku i ri i për kancerin e gojës

Kushtrim Guraj

Kolla, ja arsyet përse ju bezdis

Kushtrim Guraj

Lëngu i thanave mund të parandalojë infeksionet e sistemit urinar te fëmijët

Kushtrim Guraj

Sa shpesh mundë të aplikohet Hixhamja!?

Kushtrim Guraj

Përse duhet të hamë mjaltë me arra, ilaçin 100% natyror

Kushtrim Guraj