RTV Pendimi
Auto Lider
Akademi Kuranit
Goodlife
Flyer Fahrschule struga
Haradinaj: Më shumë NATO në rajon, më shumë siguri, paqe dhe stabilitet
Lajme

Haradinaj: Më shumë NATO në rajon, më shumë siguri, paqe dhe stabilitet

Muslim Shop

Zyrtarët më të lartë të Kosovës e kanë përshëndetur nënshkrimin e Protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO, transmeton Anadolu Agency (AA).

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në rrjetin social të Facebook uroi nënshkrimin e Protokollit për pranimin e Maqedonisë në NATO nga 29 shtetet anëtare të asaj aleance ushtarake.

“Më shumë NATO në rajon do të thotë më shumë siguri, paqe dhe stabilitet. Hap i madh për tërë rajonin tonë, që synon paqen e përhershme”, tha kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj.

Poashtu edhe kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka reaguar përmes rrjeteve sociale lidhur me nënshkrimin e Protokollit për anëtarësimin e vendit mik Maqedonisë në NATO, duke theksuar se kjo është një ngjarje e mirëpritur për të gjithë rajonin.

“Unë jam veçanërisht i lumtur për bashkëkombasit tanë në atë vend, të cilët luajtën një rol kyç në përpjekjet e integrimit euro-atlantik. Kosova me entuziazëm ndjek anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO, duke shpresuar që të ndjekë të njëjtin shembull në të ardhmen e afërt. Ne shohim se zgjerimi i NATO-s në rajonin tonë është një proces shumë i rëndësishëm dhe i dobishëm që forcon paqen dhe stabilitetin dhe përforcon lirinë dhe demokracinë në të gjithë Ballkanin”, shkroi Veseli në Facebook.

Njëkohësisht, ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Rrustem Berisha, përgëzoi kolegen e tij, ministren e Mbrojtjes të Maqedonisë, Radmilla Shekerinska dhe popullin e vendit të saj, për ditën historike në të cilën u nënshkrua Protokolli për pranimin e Maqedonisë në NATO. Berisha në një kumtesë tha se nënshkrimi i Protokollit mbi pranimin e Maqedonisë në NATO është “një lajm i rëndësishëm dhe një hap i madh për stabilitetin dhe sigurinë e rajonit”.

Postimet e ngjajshme

Mbretëresha Elizabeth II uroi presidentin Thaçi për 11 vjetorin e Pavarësisë

Armend Emurllahu

Deklarata e Pavarësisë vendoset në kryeqytet

Armend Emurllahu

Trump uron Thaçin për 11-vjetorin e Pavarësisë, përmend marrëveshjen Kosovë-Serbi

Kushtrim Guraj

BE me deklaratë për taksën: Është shkelje e CEFTA-s

Kushtrim Guraj

Trepça në krizë financiare

Kushtrim Guraj

Kush u bë shkak që Taunita e shtypur për vdekje të vazhdojë jetën?

Kushtrim Guraj

Në Kosovë zvogëlohet numri i nxënësve, rritet ai i mësimdhënësve

Kushtrim Guraj

Erdoğan mesazh ngushëllimi për viktimat e aksidentit në Shkup

Kushtrim Guraj

Halil Kastrati i dhuron të shtunën 17 çelësa të banesave, 17 familjeve në nevojë

Kushtrim Guraj
%d bloggers like this: