RTV Pendimi
Goodlife
Flyer Fahrschule struga
Auto Lider
Kompania Ziel Bau
Fushata tremujore e pastrimit në Kosovë fillon më 15 shtator
Lajme

Fushata tremujore e pastrimit në Kosovë fillon më 15 shtator

Fushata më e madhe e pastrimit deri më tani në Kosovë, do të fillojë më 15 shtator dhe do të zgjasë tre muaj, u tha pas takimit të parë të Grupit punues (Task Forcë) për pastrimin e mjedisit jetësor në Kosovë, me të cilin udhëheq Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor, ndërsa formuar me nismë të kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, raporton Anadolu Agency (AA).

Fatmir Matoshi, ushtrues detyre i ministrit të Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor pas takimit deklaroi se Grupi punues javën e ardhshme do të ketë planin e plotë të punës.

“Gjendja e mjedisit jetësor në vendin tonë është alarmante, e paqëndrueshme dhe nuk do të tolerojmë më tej që fëmijët tanë dhe qytetarët tjerë të jetojnë në një rrethim të tillë. Të gjithë së bashku këtë do ta ndryshojmë”, tha Matoshi.

Ai theksoi se aksioni tremujor i pastrimit do të përcillet me masa shtesë, siç është udhëzimi administrativ i cili parasheh gjoba për të gjithë ata që hedhin mbeturinat në vendet ku nuk lejohet, ndërsa do të përfundojë edhe Strategjia Nacionale për Menaxhim me Mbeturinat. Po ashtu, në këtë periudhë do të aktivizohet njësia e policisë së gjelbër.

Donjeta Gashi, nga kabineti i kryeministrit të Kosovës theksoi se plani i pastrimit të Kosovës do të jetë i përhershëm dhe se masat do të vazhdojnë edhe pas këtij aksioni.

“Ky është një aksion i posaçëm për shkak se nuk janë përfshirë vetëm institucionet, por edhe organizatat joqeveritare, vullnetarë dhe të gjitha palët e organizatës që ka kontribuar për Kosovën me projekte të caktuara për pastrimin e Kosovës. Bëhet fjalë për një plan gjithëpërfshirës për të përmirësuar ambientin e Kosovës”, tha Gashi.

Buxheti për fushatën e pastrimit të Kosovës do të kushtojë 600 deri në 700 mijë euro, ndërsa në kuadër të këtij buxheti parashihet edhe punësimi i rreth 1000 punonjësve sezonalë që do të punojnë gjatë fushatës tre mujore.

Postimet e ngjajshme

Mot i ftohtë dhe me reshje bore

Kushtrim Guraj

Thaçi turpëron Vuçiqin në OKB: Keni vrarë 13 mijë e 500 kosovar, gra, fëmijë, pleq. Dhunuat 20 mijë femra!

Kushtrim Guraj

Turqia përkrah formimin e Ushtrisë së Kosovës

Kushtrim Guraj

Visar Xhaferi, mjeku tetovar që ligjëroi në Kinë

Hevzi Hasani

Ndikimi i taksës 100%, rritet konsumimi i produkteve vendore

Kushtrim Guraj

40 aksidente trafiku brenda 24 orëve, një me pasoja fatale

Kushtrim Guraj

Indonezi, aktivizohet vullkani Soputan

Kushtrim Guraj

Imami që ka pajtuar më së shumti familje në Kosovë: Nga paslufta janë kryer 1,500 vëllavrasje (Video)

Kushtrim Guraj

Ndalimi i simbolit Rabia dhe të “Ujqërve Gri” në Austri shkakton reagime

Kushtrim Guraj
%d bloggers like this: