RTV Pendimi
Goodlife
Hapja e xhamis
Ne prang te ramazanit
Samet taurs
Auto Lider
Byreku më i thjeshtë në botë
Kuzhinë

Byreku më i thjeshtë në botë

Muslim Shop

Tani direkt në praktikë. Për një byrek modest për dy(ose 1 nëse jeni shumë të uritur) ju duhet.

 • 1 pakto pete sflojate
 • 1 qepë
 • 2 domate mesatare
 • vaj ulliri, kripë, piper, paprika
 • 1-2 thelpinj hudhër
 • 1 të verdhë veze

Përgatitja

 1. Nxehni furrën në 180 gradë (ose sa specifikohet në paketimin e petës sfoljatë)
 2. Në një tigan të thelle, të nxehur me vaj ulliri shtoni qepët e prera në kubike të vogla edhe skuqini. Shtoni gjithashtu edhe hudhrat e prera holle. Qepëve shtojini kripë dhe piper.
 3. Gjatë kohës që qepët gatuhen, pritni domatet në kubike të vogla gjithashtu.
 4. Sapo te jene afërsisht gati qepët shtoni pak paprika, trazojini mirë edhe lërini të marrin një të skuqur të shpejtë
 5. Shtoni domatet edhe gatuajini deri sa të humbin formën. Këtu keni zgjedhje – nëse mbushjen e doni që të ketë pak formë, gatuajeni deri sa domatet të marrin formen e salcës edhe e keni gati – nëse pastaj mbushjen e doni tërësisht të shpërbërë, hidhini pak ujë edhe gatuajeni deri sa të shterojë. Unë zgjodha të parën.
 6. Në një tavë, të shtruar me letër kuzhine që të shmangim ngjitjen, hapim me kujdes sfoljatën, shtojmë mbushjen edhe e mbulojmë si një kalcone.
 7. Lyejeni me të verdhë veze, hidhini pak kripë sipër. Mos përdorni vaj pasi sfoljata ka plot yndryrë
 8. E vendosim në furrë edhe e pjekim deri sa të shikoni që sfoljata është gati (ose sa specifikohet në paketimin e petës sfoljatë).
 9. Nxireni, lëreni të rrijë pak sa të ftohet edhe është gati.

Gjith e gjith do ju duhen rreth 25 minuta që ta keni gati gati. /delicious.al/

Postimet e ngjajshme

Lakra të skuqura në salcë beshameli: Drekë për gjithë familjen!

Qëndrim Ibrahimi

Lakra të skuqura në salcë beshameli: Drekë për gjithë familjen!

Qëndrim Ibrahimi

Drekë për 30 minuta: Qoftere të shijshme sipas gjysheve tona

Qëndrim Ibrahimi

Receta për ‘muffin’ pa gluten dhe pa alergjenë

Qëndrim Ibrahimi

Qoftere nga spinaqi

Qëndrim Ibrahimi

Supë me thjerrëza dhe spinaq. Racion i lehtë dhe i shijshëm pa gluten

Qëndrim Ibrahimi

Ëmbëlsirë çokollate

Qëndrim Ibrahimi

Omëletë pranverore me domate, rrika dhe djathë do të jetë kafjalli juaj më i pëlqyer!

Qëndrim Ibrahimi

Makarona me mish toni për drekë apo darkë të shpejtë

Qëndrim Ibrahimi