RTV Pendimi
Royal
Auto Lider
Goodlife
Samet taurs
Reklama e Fatmirit
Bisedë telefonike Erdoğan-Putin, në fokus zhvillimet në Idlib
Lajme

Bisedë telefonike Erdoğan-Putin, në fokus zhvillimet në Idlib

Muslim Shop

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin trasnmeton Anadolu Agency (AA).

Detajet rreth bisedës Erdoğan-Putin i ka njoftuar nga llogaria e tij twitter shefi i Zyrës së Komunikimeve i Presidencës së Turqisë, Fahrettin Altun.

Gjatë bisedës, krahas marrëdhënieve dypalëshe janë diskutuar edhe zhvillimet e fundit në Idlib, ku presidenti Erdoğan ka theksuar se shkeljet e armëpushimit gjatë dy javëve të fundit nga ana e regjimit në Zonën e Pakësimit të Tensionit në Idlib kanë arritur përmasa alarmuese dhe se është e pashpjegueshme lufta kundër terrorizmit ndërkohë që krahas civilëve në shënjestër vendosen dhe shkatërrohen shkollat e spitalet.

Duke vënë në dukje se qëllimi i regjimit është të sabotojë bashkëpunimin turko-rus dhe të dëmtojë frymën e Astana-s, presidenti Erdoğan ka tërhequr vëmendjen se rritja e tensionit në Idlib sjell bashkë edhe dështimin për gjetjen e rrugës së drejtë të Komisionit Kushtetues dhe të procesit politik.

Ndër të tjera në bisedën ku të dy liderët konfirmuan angazhimin e tyre ndaj Marrëveshjes së Soçit, Erdoğan është shprehur se deri më sot janë arritur përparime të rëndësishme në Marrëveshjen e Soçit dhe se nga ana tjetër sulmet e përjetuara mund të dëmtojnë qëllimet e përbashkëta.

Po ashtu Erdoğan ka përmendur edhe krizën qeveritare të përjetuar së fundmi në Bosnje dhe Hercegovinë ku ai ka bërë të ditur se besojnë që bashkëpunimi i rajonit me organizatat ndërkombëtare është thelbësor për paqen dhe stabilitetin.

Postimet e ngjajshme

Kur’ani 800-vjeçar tërheq vizitorët në veri të Turqisë

Kushtrim Guraj

YTB shtron iftar në Prizren

Kushtrim Guraj

Kryeparlamentari turk, Şentop, merr pjesë në iftarin e IBU-t në Shkup

Kushtrim Guraj

Gjermani, zjarri në një xhami shkakton dëme të mëdha materiale

Armend Emurllahu

Afganistan – 3 të vdekur në sulmin me bombë në xhami

Kushtrim Guraj

Shërbimi ushtarak i paguar do të bëhet i përhershëm në Turqi

Kushtrim Guraj

Haradinaj i drejton thirrje Vuçiçit për reflektim

Kushtrim Guraj

Rast i artë që shpesh herë po na ik!

Kushtrim Guraj

Kosovës i shtohet një Doktor Shkence në fushën e Tefsirit

Kushtrim Guraj