RTV Pendimi
Auto Lider
Goodlife
Flyer Fahrschule struga
Akademi Kuranit
Kompania Ziel Bau
BE, qytetarët ankohen për ndikimin e politikës në rrjetet sociale
Lajme

BE, qytetarët ankohen për ndikimin e politikës në rrjetet sociale

Rreth 80 për qind e qytetarëve të Bashkimit Evropian (BE) duan që kompanitë e rrjeteve sociale të shpjegojnë mbështetjen financiare që marrin nga partitë politike, transmeton Anadolu Agency (AA).

Anëtarja e Komisionit të BE-së, Vera Jourova në lidhje me rezultatet e anketimit deklaroi se “Eurobarometri mbi demokracinë ka treguar se në epokën e internetit, manipulimi me njerëzit është rritur më shumë se kurrë. Skandali i Cambridge Analytica është në cilësinë e një paralajmërimi”.

Në lidhe me vlerësimin e rezultateve të anketës, Jourova tha se “73 për qind e evropianëve (në përgjithësi apo lokal) mendojnë se përpara zgjedhjeve nëpërmjet internetit janë bërë informime të gabuara ose të shtrembëruara. 80 për qind e qytetarëve të BE-së duan që kompanitë e rrjeteve sociale të shpjegojnë mbështetjen financiare që marrin nga partitë politike”.

Ajo tha se sipas rezultateve 81 për qind e pjesëmarrësve presin që shoqëritë e rrjeteve sociale të jenë plotësisht transparente se çfarë lloj të përmbajtjes politike përdorin dhe kush i financon ato.

Duke vënë në dukje rëndësinë e mbrojtjes së të dhënave personale në zgjedhjet e Parlamentit Evropian që do të zhvillohen vitin e ardhshëm, Jurova paralajmëron se “Rezultatet e Eurobarometrit na shqetësojnë se 67 për qind e të dhënave personale që evropianët ndajnë në internet do të kalojnë në duart e politikës dhe do të krijojnë mesazhe politike”.

Postimet e ngjajshme

Kosovë, Bahtiri i dorëzon Veselit peticionin për bashkimin e Mitrovicës

Kushtrim Guraj

Suedi, dënohet një politikan për fyerje ndaj muslimanëve

Kushtrim Guraj

Mbi 15 milionë automjete të reja pasagjerësh janë regjistruar në BE në vitin 2018

Kushtrim Guraj

Katari dhuron 50 milionë dollarë për refugjatët sirianë

Kushtrim Guraj

OKB dërgon 33 maunë me ndihma në Siri

Kushtrim Guraj

Fondacioni Maarif dhe Diyanet nënshkruajnë protokoll bashkëpunimi

Kushtrim Guraj

Migranti irakian në Turqi: Policët detarë grekë “u përpoqën të na vrasin”

Kushtrim Guraj

Policia izraelite bën për spital drejtorin e xhamisë Aksa

Kushtrim Guraj

Erdoğan bisedë telefonike me Trump

Kushtrim Guraj
%d bloggers like this: