RTV Pendimi
Flyer Fahrschule struga
Goodlife
Auto Lider
Akademi Kuranit
Lajme

Austri, politikanët në vitin 2018 morën pjesë në 20 fushata kundër muslimanëve

Muslim Shop

VJENË (AA) – Rezultatet e një studimi gjithpërfshirës të cilin e zbatoi OJQ-ja “SOS Mitmensch” në Austri, flasin se në vitin 2018 politikanët kanë marrë pjesë në 20 fushata kundër muslimanëve, raporton Anadolu Agency (AA).

Aktivistët e kësaj organizate joqeveritare, në një konferencë për mediat në Vjenë, u shpërndanë punonjësve mediatikë rezultatet e një studimi interesant në lidhje me fushatat islamofobe dhe anti-muslimane në politikën austriake gjatë vitit të kaluar.

Studimi pohon se në fushatat të cilat në shënjestër kanë pasur muslimanët, kanë qenë të përfhirë edhe zyrtarë politikë të Austrisë.

Raporti thekson se në përhapjen e fushatës anti-muslimane, kanë qenë të përfshirë djathtisti, Heinz-Christian Strache, zëvendës kancelari austriak, Johann Gudenus nga Partia e Lirisë së Austrisë (FPO) dhe ministrja e Çështjeve Sociale, Beate Hartinger-Klein.

Zëdhënësi i organizatës joqeveritare “SOS Mitmensch”, Alexander Pollak, tha se fushata e urrejtjes kundër muslimanëve, për të vetmen arsye, orientimi i tyre fetar, ka arritur në “nivelin e paimagjinueshëm”, krahasuar me disa vite më parë.

Postimet e ngjajshme

Mbretëresha Elizabeth II uroi presidentin Thaçi për 11 vjetorin e Pavarësisë

Armend Emurllahu

Deklarata e Pavarësisë vendoset në kryeqytet

Armend Emurllahu

Trump uron Thaçin për 11-vjetorin e Pavarësisë, përmend marrëveshjen Kosovë-Serbi

Kushtrim Guraj

BE me deklaratë për taksën: Është shkelje e CEFTA-s

Kushtrim Guraj

Trepça në krizë financiare

Kushtrim Guraj

Kush u bë shkak që Taunita e shtypur për vdekje të vazhdojë jetën?

Kushtrim Guraj

Në Kosovë zvogëlohet numri i nxënësve, rritet ai i mësimdhënësve

Kushtrim Guraj

Erdoğan mesazh ngushëllimi për viktimat e aksidentit në Shkup

Kushtrim Guraj

Halil Kastrati i dhuron të shtunën 17 çelësa të banesave, 17 familjeve në nevojë

Kushtrim Guraj
%d bloggers like this: