RTV Pendimi
Kompania Ziel Bau
Akademi Kuranit
Flyer Fahrschule struga
Goodlife
Auto Lider
Akar dhe Dunford biseduan për luftën kundër organizatave terroriste
Lajme

Akar dhe Dunford biseduan për luftën kundër organizatave terroriste

Ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar, priti në Ankara shefin e Shtabit të ushtrisë amerikane, Joseph Dunford dhe gjatë takimit u diskutua edhe për luftën kundër organizatave terroriste, raporton Anadolu Agency (AA).

Në një njoftim nga Ministria turke e Mbrojtjes theksohet se gjatë takimit Turqia ka ftuar SHBA-të të zbatojnë planin për Munbixhin në Siri dhe sa më parë të largojnë organizatën terroriste PKK/PYD nga kjo zonë.

Gjatë takimit, në të cilin mori pjesë edhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Turke, Yaşar Güler, u diskutua edhe kthimi i armëve nga terroristët e PKK/PYD-së dhe lufta kundër organizatave terroriste, duke përfshirë DEASH-in.

Akar përsëriti se Turqia është e vendosur të marrë të gjitha masat e nevojshme për të siguruar kufijtë e saj, si dhe stabilitetin rajonal.

Ai gjithashtu tha se forcat e armatosura turke luftojnë kundër grupit terrorist PKK/PYD/YPG dhe DEASH, dhe jo kundër, siç tha, vëllezërve kurdë në rajon.

Ai shtoi se Turqia gjithmonë ka respektuar integritetin territorial të Sirisë dhe Irakut.

Në qershor të vitit të kaluar, SHBA dhe Turqia arritën marrëveshje mbi udhërrëfyesin për Munbixh. Sipas marrëveshjes, forcat turke dhe amerikane paralajmëruan patrulla të përbashkëta në rajon, duke eliminuar terroristët e YPG/PKK, kurse pushtetin lokal nga terroristët do të marrë përsipër popullsia lokale.

Fillimisht u njoftua se marrëveshja do të zbatohej për një periudhë prej 90 ditësh, por kjo nuk ndodhi. Terroristët e YPG/PKK-së vazhdojnë të mbajnë qytetin nën pushtim.

Postimet e ngjajshme

Delegacioni i Kosovës arrin në Bosnjë nën përcjelljen e policisë

Kushtrim Guraj

Prioritetet e axhendës “Drejtësia 2020” në Kosovë: Zvogëlimi i numrit të lëndëve

Kushtrim Guraj

Bie numri i aksidenteve fatale në autostradë

Kushtrim Guraj

Presidenti Erdoğan takim me homologun rus, Vladimir Putin

Kushtrim Guraj

Reagim nga redaksia e RTV Pendimit

Hevzi Hasani

Austri, politikanët në vitin 2018 morën pjesë në 20 fushata kundër muslimanëve

Hevzi Hasani

SBASHK refuzoi ofertën e Qeverisë së Kosovës, greva vazhdon

Kushtrim Guraj

Meta: Mali i Zi për dy dekada faktor stabiliteti në rajon

Kushtrim Guraj

“Jetimat e Ballkanit” nuk ndalen, ndërtojnë 5 shtëpi në Komunën e Hanit të Elezit

Kushtrim Guraj
%d bloggers like this: